Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


12.12.2025
Instalace kamerového systému: Výzkum meteorů spojující střední Evropu a jižní oblohu v Chile

Po měsících plánování a testování kamerové sítě přišla chvíle, kdy se teorie proměnila v realitu. V květnu 2025 dorazilo vybavení dvou observačních stanic na chilské observatoře La Silla a El Sauce a český tým čekala instalace. Jak probíhalo samotné sestavování přístrojů v náročných podmínkách pouště Atacama, s jakými výzvami se naši pracovníci setkali, co všechno bylo potřeba udělat, aby se kamery i spektrografy rozběhly naplno, ale také jak na La Silla vaří? Nahlédněte s námi do zákulisí vědecké mise, která míří ke hvězdám – doslova.

02.12.2025
Rozhovor s Terezou Bednářovou z týmu Zero-G

V rámci semináře Kosmonautika, raketová technika a kosmické technologie na naší hvězdárně přednášela mladá a nadějná studentka VUT a jedna z 26 vybraných účastníků mise Zero-G. Právě na této misi měla Tereza možnost zažít stav beztíže. Jaké to bylo, kolikrát ho vlastně zažila, ale taky čemu se ve volném čase věnuje člověk snící o vývoji satelitů, se dočtete zde.

22.11.2025
Otevření Kulturního a kreativního centra

Na počátku listopadu hvězdárna slavnostně otevřela novou budovu. Ta vyrostla na místě bývalých garáží v rámci projektu, jehož součástí byly největší změny v areálu hvězdárny za posledních zhruba 60 let. Cílem projektu Kulturní a kreativní centrum – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. spolufinancovaným Evropskou unií a Národním plánem obnovy bylo vybudování nového regionálního kreativního centra atraktivního nejen pro návštěvníky, zejména studenty, ale také pro partnery i z jiných regionů, otevírající dveře další spolupráci a inovacím a prohloubení mezisektorové spolupráce nejen v regionu.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Párou s Českými drahami na Karlovskou pouť a za pozorováním Slunce

Kalendář akcí

Párou s Českými drahami na Karlovskou pouť a za pozorováním Slunce

Místo konání akce:železniční stanice “Velké Karlovice, zastávka“
Typ akce:pozorování oblohy
Termín konání akce: 05.08.2012 od 9:00 do 16:00

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Českými drahami, a. s. připravila na neděli 5. srpna 2012 od 9:00 do 16:00 hodin v rámci akce



PARNÍM VLAKEM NA KARLOVSKOU POUŤ

 

 

 

POZOROVÁNÍ NAŠÍ NEJBLIŽŠÍ HVĚZDY - SLUNCE 

 

Nasedněte v některé železniční stanici na trati Valašské Meziříčí – Velké Karlovice do vlaku taženého parní lokomotivou a zajeďte se podívat na vyhlášenou Karlovskou pouť! Zvláštní vlaky odjedou z Valašského Meziříčí v 7:55, ze Vsetína v 8:20 a 12:45.

Na peróně v železniční stanici “Velké Karlovice, zastávka“ budete mít možnost dozvědět se něco o našem Slunci. Co je fotosféra, chromosféra, sluneční skvrna, protuberance či filament a na vlastní oči tyto útvary pomocí speciálních dalekohledů pozorovat. 

 

Pozorování je zdarma.

 
Možnost zakoupení 3D pohlednic, otočných map noční oblohy, slunečních filtrů atd.


V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNIVÉHO POČASÍ SE AKCE NEKONÁ!!!

* * *


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz