Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


25.09.2018
Letní putování vesmírem 2018

Je již tradicí, že s odcházejícím létem se ohlédneme zpět a hodnotíme proběhlé události. K nim patří i astronomické tábory pro děti od 7 do 15 let věku, které na hvězdárně pořádáme desítky let. Letošní skladba táborů byla následující: v červenci pobytový astronomický tábor a v srpnu příměstský tábor. 

03.09.2018
58. praktikum pozorovatelů proměnných hvězd a exoplanet

Před koncem prázdnin, v týdnu mezi 18. – 25. srpnem 2018, se na hvězdárně ve Valašském Meziříčí sešlo a sjelo celkem 16 účastníků praktika. Kromě několika zkušených pozorovatelů se objevily na této akci dvě novačky a osm nováčků. K tomu byl i přizpůsoben program praktika, kde prvotním úkolem bylo seznámit nové účastníky s technikou místní hvězdárny, kterou mohli využívat během pozorovacích nocí a zpracováním získaných dat. Kromě toho na praktikum přijelo několik účastníků se svou sestavou dalekohledů a jako snímací kamerou digitálními zrcadlovkami, aby se naučili tuto techniku využívat pro fotometrii proměnných hvězd.

18.06.2018
Opět pozorujeme! – Zákryty

V letošním roce se stalo pozorování zákrytů opět jedním z odvětví našich odborných pozorování. I přes špatné počasí z počátku roku se doposud (za období leden – květen) podařilo „napozorovat“ (tj. nahrát a vyhodnotit) několik úkazů (přehled v tabulce). Tato pozorování nám posloužila k otestování sestavy navržené pro pozorování.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » `Oumuamua – první z mezihvězdných poutníků

Kalendář akcí

`Oumuamua – první z mezihvězdných poutníků

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 21.02.2018 od 18:00

Hvězdárna Valašské Meziříčí a Valašská astronomická společnost pořádají ve středu 21. února 2018 v 18:00 hodin pravidelnou přednášku pro veřejnost s názvem

`Oumuamua – první z mezihvězdných poutníků

V říjnu loňského roku se astronomům poprvé v historii podařilo objevit těleso, které přilétlo do Sluneční soustavy z mezihvězdného prostoru. Planetka pojmenovaná `Oumuamua je dosud jediným známým objektem, který prokazatelně nevznikl ve Sluneční soustavě a mohli jsme jej relativně zblízka zkoumat. Jak se ukázalo, jeho vlastnosti jsou natolik neobvyklé, že vyvolaly dokonce spekulace o umělém původu objektu. Co tedy o tělese víme a jaké informace o kosmickém okolí Sluneční soustavy nám to přináší? I na tyto otázky se pokusíme odpovědět.

 

Přednáší Jiří Srba, odborný pracovník hvězdárny

Vstupné: dospělí 40,- Kč, mládež 30,- Kč

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje