Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpoři a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Noc vědců 2020

Kalendář akcí

Noc vědců 2020

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:akce pro veřejnost
Termín konání akce: 27.11.2020 od 18:00 do 22:00

 

V České republice se NOC VĚDCŮ koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu.

 

V pátek 27. listopadu 2020 se tedy uskuteční v pořadí již patnáctý ročník této akce, letos na téma ČLOVĚK A ROBOT. Je robot kamarád nebo nepřítel? Pomocník nebo překážka? Jak robota vnímat? S láskou k vědě, k člověku i k robotovi.

K této celoevropské akci se opět připojí i Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

 

Program Noci vědců 2020 – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

 

S ohledem na současnou situaci proběhne akce on-line. 

18:00 – 19:30 hodin

 

KDE JSME MOHLI BÝT, KDYBY .. aneb kosmická technika, která nedostala příležitost (přednáška pro veřejnost)

Online přenos přednášky můžete sledovat na Youtube.

 

 

Historie kosmických letů je lemována smělými plány a programy, které se nakonec z rozličných důvodů neuskutečnily. Byly příliš šílené, zbytečně velké, nehorázně nákladné – nebo jen prostě předběhly svoji dobu. Pojďme si připomenout ty, které mohly zásadním způsobem otočit kormidlem kosmonautiky a změnit běh dějin. Odvážné koncepty raket, levných raketoplánů, obřích stanic, meziplanetárních sond nebo pilotovaných výprav na Mars. Aneb představte si, co mohlo být, kdyby…

Přednáší Ing. Tomáš Přibyl

Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky, Dobytí Měsíce aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat všechny americké raketoplány. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně.

 

18:00 – 22:00 hodin

ASTRONOMICKÉ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST

ZRUŠENO

 

Večerní obloze bude dominovat planeta Mars. Dále budeme pozorovat hvězdy, vícenásobné hvězdné soustavy a hvězdokupy. Tato část programu se uskuteční pouze v případě příznivých pozorovacích podmínek.

 

 

 

 


 

V rámci této akce, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

             


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje