Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


22.02.2019
Velikonoce na hvězdárně

Na jarní měsíce jsme pro děti z mateřských školek připravili program VELIKONOCE NA HVĚZDÁRNĚ.   Společně přivítáme jaro, popovídáme si o velikonočních zvycích a symbolech, zjistíme, proč máme čtyři roční období, proč má Měsíc více tváří, jestli i v hlubokém vesmíru máme kuřátka, beránka a jiné velikonoční symboly. 

25.11.2018
Úspěšný projekt energetických úspor

V  roce 2017 byla provedena rekonstrukce (zateplení objektu a výměna výplní stavebních otvorů) provozně-technického objektu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o., který slouží jako zázemí hlavních objektů hvězdárny, jako odborná knihovna a studovna odborných pracovníků a stážistů.

22.11.2018
Ohlédnutí za Týdnem vědy a techniky Akademie věd ČR

Ve druhém listopadovém týdnu tohoto roku se Hvězdárna Valašské Meziříčí p. o. již potřetí připojila k celostátní akci Týden vědy a techniky Akademie Věd ČR. Téma letošního ročníku reflektovalo jak sto let vzniku naší republiky, tak i vývoj české vědy za toto období. Festival vědy a techniky se konal v týdnu od 5. do 10. listopadu v areálu hvězdárny. A co se u nás vlastě dělo?

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Noc vědců 2018

Kalendář akcí

Noc vědců 2018

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:akce pro veřejnost
Termín konání akce: 05.10.2018 od 17:00 do 22:00

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. srdečně zve všechny zájemce na další ročník oblíbené akce Noc vědců v prostorách valašskomeziříčské hvězdárny. Akce se koná v pátek 5. října 2018 od 17:00 do 22:00 hodin.

Tématem letošního ročníku je 100 LET ČESKÉ VĚDY… v souvislosti s připomínkou významných událostí naší státnosti a novodobé historie.

 

 

 

 

Program Noci vědců 2018 – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.

 

17:00 – 18:00 hodin

EXKURZE DO VENKOVNÍ GEOLOGICKÉ EXPOZICE

 

Komentovaná prohlídka venkovní geologické expozice věnované vzniku a historii Vnějších západních Karpat včetně vnitřních paleontologických expozic

18:00 – 19:00 hodin

SOUHVĚZDÍ OSMY (přednáška pro veřejnost)

 

Přednáška věnovaná Československým astronomům M. R. Štefánikovi (1880-1919) a Karlu Hujerovi (1902-1988). Štefánik se jako aktivní astronom věnoval observacím sluneční fotosféry a nové konstrukci spektroheliografu. Za svoji vědeckou práci získal ve Francii celou řadu ocenění např. Prix Jules-Janssen. Prof. Hujer je v Čechách téměř neznámou osobností astronomie, protože většinu svého života působil v USA, kde vyučoval aeronautiku, fyziku a astrofyziku na universitě v Tenessee. Jako aktivní vědec astronom se mimo jiné věnoval spektroskopii binárních hvězd a jako popularizátor propagoval Divišův bleskosvod.

Přednáška se obrací především k Štefánikově a Hujerově vědecké činnosti, ale neopomíjí jejich činnost společenskou a politickou.

Přednáší: Mgr. Radek Kraus, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.

19:00 – 22:00 hodin

ASTRONOMICKÉ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST

 

Večerní obloze budou dominovat planety Mars a Saturn. Dále budeme pozorovat hvězdy, vícenásobné hvězdné soustavy a hvězdokupy. V případě dobrého počasí budou k pozorování využity také přenosné dalekohledy před hlavní budovou hvězdárny. Tato část programu se uskuteční pouze v případě příznivých pozorovacích podmínek.

19:00 – 21:00 hodin

ČESKÁ CESTA DO MIKROSVĚTA

 

Československo (a později i Česká republika) se významnou měrou podílelo na rozvoji techniky pro pozorování mikrosvěta kolem nás. Technika mikroskopie je známá již dlouho, ale má své limity dané vlnovou délkou světla. Cestu k zobrazování ještě menších objektů otevřel nedávno zesnulý český vědec Armin Delong, zakladatel elektronové mikroskopie v Československu a světově uznávaný fyzik.

Jak fungují moderní mikroskopy a co díky nim můžeme pozorovat? Jak vypadají běžné věci kolem nás pod mikroskopem? Krátké povídání o mikroskopii bude doplněno praktickým pozorováním objektů mikrosvěta pomocí optických mikroskopů.

 

S ohledem na večerní dobu a omezený prostor pro parkování prosíme návštěvníky, aby parkovali s automobily mimo areál hvězdárny (neplatí pro spoluobčany se sníženou pohyblivostí). Děkujeme za pochopení.

V průběhu večera bude k dispozici zdarma teplý čaj.

Vstupné dobrovolné.

 

Upozornění

S ohledem na skutečnost, že hlavní budova hvězdárny bude sloužit jako volební místnost, je celý program Noci vědců lokalizován do budovy odborného pracoviště a kapacita návštěvníků je omezena.

 

Kontakt na organizátory
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Telefon: 571 611 928
Mobil: 777 277 134, 739 605 050
www.astrovm.cz | hvezdarna@astrovm.cz

 


V rámci této akce, kterou pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

     

 


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje