V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Místo konání akce: | Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A |
Typ akce: | přednáška |
Termín konání akce: | 17.03.2017 od 18:00 |
Zveme Vás na další přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.
Přednáší Mgr. Zbyněk Heger, Ph.D., Výzkumná skupina Chytré nanonástroje, CEITEC VUT, Brno
Nanotechnologiemi označujeme jakékoliv technologie v měřítku nanometrů, tj. miliardtin metru. Jejich využití je velmi rozsáhlé a v dnešní době ovlivňují mnohé aspekty lidského života. Přednášející se ve své přednášce zaměří na nanotechnologie a jejich využití v medicíně, tedy tzv. nanomedicínu. Bude hovořit nejen o historii přírodních nanotechnologií, ale také o jejich modernějších příbuzných, jež jsou dnes užívány v klinické medicíně. Diskutovány budou také problémy a výzvy, které stojí před širším uplatněním nanomedicíny v praxi a způsoby jak je v budoucnosti řešit.
O autorovi
Zbyněk Heger působí jako vedoucí Laboratoře nádorové biologie a nanomedicíny, jež je součástí výzkumné skupiny Chytré nanonástroje, CEITEC VUT a Ústavu chemie a biochemie, Mendelovy univerzity v Brně. V rámci své vědecké působnosti se věnuje především problematice nanostrukturovaných materiálů, jejich využití v selektivním transportu léčiv a studiu chemoresistence nádorových onemocnění. Je autorem více než 60 publikací a 3 kapitol v knihách.
Přednáška se koná v rámci projektu SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI, který je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.
Vstupné: 40 Kč