Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Horizonty moderní astronomie

Kalendář akcí

Horizonty moderní astronomie

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 22.02.2023 od 17:00

 

Astronomie je jednou z nejstarších věd, kterou naši předkové začali rozvíjet. Dnes se astronomie, a zejména astrofyzika, zabývá jak procesy probíhajícími při vzniku samotného vesmíru, tak vývojem hmoty od malých prachových tělísek, mezihvězdných oblaků, planet až po hvězdy, galaxie i velkoškálové struktury vyplňující pozorovatelný vesmír.

Součástí přednášky Horizonty moderní astronomie bude vernisáž nové exteriérové výstavy s názvem Současná astronomie, která besedu velmi vhodně doplní. Výstava na 14 velkých panelech představuje nástroje i objevy moderní astronomie a astrofyziky z nejrůznějších oblastí.

Přednáší a krátkou řeč při vernisáži prosloví Libor Lenža, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. a hlavní autor výstavy.

Vstupné zdarma.

Akce je realizována v rámci projektu Společná výstavní expozice a zlepšení technického stavu kulturní památky spolufinancovaného Fondem malých projektů.

 

Plakát ke stažení (pdf; 876 kB) - verze v menším rozlišení.

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies