Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Částečné zatmění Slunce

Kalendář akcí

Částečné zatmění Slunce

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:zatmění
Termín konání akce: 25.10.2022 od 11:00 do 14:00

Částečné zatmění Slunce – pozorujte s námi a u nás

Po více jak roce (poslední částečné zatmění nastalo dne 10. 6. 2021) budeme mít možnost z našeho území pozorovat alespoň částečné zatmění Slunce. K tomu dojde v úterý 25. října 2022. Začátek úkazu, tedy tzv. první kontakt bude pro Valašské Meziříčí v 11:14:58 hodin. Maximum úkazu (maximální fáze) nastane v 12:21:46 hodin a konec (poslední kontakt) nastane 13:29: 32 hodin.Všechny výše uvedené časové údaje jsou v SELČ (tedy středoevropský letní čas).

Maximální rozsah zatmění nebude velké, ale i tak Měsíc zakryje sluneční disk do zhruba 45,3 %, avšak celkově zakrytá plocha bude menší. Jaký bude pohled na Slunce v době maxima úkazu je zobrazeno na přiloženém obrázku.

Zveme všechny zájemce z řad škol i veřejnosti k návštěvě naší hvězdárny. Pro pozorování zatmění využijeme dalekohled v kopuli hlavní budovy hvězdárny a v případě velkého zájmu i speciální přenosné dalekohledy pro pozorování Slunce v okolí hlavní budovy. Součástí programu bude také odborný výklad.  Pro bezpečné pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné si chránit zrak pomůckami k tomu určenými, například filtrem pro pozorování Slunce pouhým okem, který si můžete zakoupit na hvězdárně.

Akce se uskuteční pouze za příznivého počasí.
Vstupné: dospělí 60,- Kč, mládež 50,- Kč


V rámci programu, který pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies