Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » Částečné zatmění Slunce

Kalendář akcí

Částečné zatmění Slunce

Místo konání akce:Hvězdárna Valašské Meziříčí
Typ akce:zatmění
Termín konání akce: 25.10.2022 od 11:00 do 14:00

Částečné zatmění Slunce – pozorujte s námi a u nás

Po více jak roce (poslední částečné zatmění nastalo dne 10. 6. 2021) budeme mít možnost z našeho území pozorovat alespoň částečné zatmění Slunce. K tomu dojde v úterý 25. října 2022. Začátek úkazu, tedy tzv. první kontakt bude pro Valašské Meziříčí v 11:14:58 hodin. Maximum úkazu (maximální fáze) nastane v 12:21:46 hodin a konec (poslední kontakt) nastane 13:29: 32 hodin.Všechny výše uvedené časové údaje jsou v SELČ (tedy středoevropský letní čas).

Maximální rozsah zatmění nebude velké, ale i tak Měsíc zakryje sluneční disk do zhruba 45,3 %, avšak celkově zakrytá plocha bude menší. Jaký bude pohled na Slunce v době maxima úkazu je zobrazeno na přiloženém obrázku.

Zveme všechny zájemce z řad škol i veřejnosti k návštěvě naší hvězdárny. Pro pozorování zatmění využijeme dalekohled v kopuli hlavní budovy hvězdárny a v případě velkého zájmu i speciální přenosné dalekohledy pro pozorování Slunce v okolí hlavní budovy. Součástí programu bude také odborný výklad.  Pro bezpečné pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné si chránit zrak pomůckami k tomu určenými, například filtrem pro pozorování Slunce pouhým okem, který si můžete zakoupit na hvězdárně.

Akce se uskuteční pouze za příznivého počasí.
Vstupné: dospělí 60,- Kč, mládež 50,- Kč


V rámci programu, který pořádá Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., mohou být pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies