Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Kalendář akcí » BÁDAŤ AKO ASTROBIOLÓG - TO JE ÍSŤ DO EXTRÉMOV

Kalendář akcí

BÁDAŤ AKO ASTROBIOLÓG - TO JE ÍSŤ DO EXTRÉMOV

Místo konání akce:Zlín, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, budova 15 továrního areálu, přednáškový sál A
Typ akce:přednáška
Termín konání akce: 25.11.2016 od 18:00

Zveme Vás na další přednášku z cyklu Současný svět vědy a společnosti - diskusní fórum nejen pro mladé.

Přednáší Mgr. Michaela Musilová, PhD., vědkyně a předsedkyně SOSA

 

Odkiaľ sme prišli? Aká je naša budúcnosť na Zemi i mimo nej? Sme vo vesmíre sami? Prvýkrát, odkedy tieto otázky boli položené pred tisíckami rokov, môžu byť teraz zodpovedané. Astrobiológia je multidisciplinárna veda zahŕňajúca astronómiu, biológiu, chémiu, geológiu a inžinierstvo. Dr. Musilová bude vysvetľovať, ako sa tieto disciplíny používajú k pochopeniu vzniku, vývoju a budúcnosti života vo vesmíre prostredníctvom svojich skúsenosti v NASA, ako „marsonautka“ a z extrémnych expedícií.

 

O autorovi

Michaela Musilová ako jedna z mála zakúsila aké je to byť astronautom žijúcim na Marse. V roku 2014 totiž absolvovala simulovanú misiu na Marťanskej púštnej výskumnej stanici (Mars Desert Research Station) v USA a teraz ju opäť vybrali viesť ďaľšiu misiu ako commander. Jej vedeckým smerom je astrobiológia so zameraním na extrémofily - organizmy žijúce v extrémnych podmienkach, ako sú oceánske priekopy, pevninské ľadovce apod. Práve takéto organizmy by sme mohli najsť na iných planetárnych telesách vo vesmíre. Svoj výskum robila na California Institute of Technology (USA), University College London (UK) a University of Bristol (UK). Získala tiež výskumný grant pre prácu priamo v NASA Jet Propulsion Laboratory (USA), spolupracovala aj na viacerých projektoch Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a pre Londýnske Observatórium. Nedávno sa vrátila na Slovensko s túžbou pomôcť rozvinúť slovenský vesmírny výskum a priemyseľ spolu so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA), ktorej je predsedníčkou. Momentálne okrem práce v SOSA je prednášajúcou výskumníčkou pre International Space University a konzultantkou pre niekoľko zahraničných firiem, ako napríklad Mission Control Space Services Inc. Jej veľkým snom je v budúcnosti spolupracovať na vesmírnej misii, snaď aj so zapojením Slovenska, ktorej cieľom bude nájsť život v mimozemskom priestore.

 

Přednáška se koná v rámci projektu SOUČASNÝ SVĚT VĚDY A SPOLEČNOSTI, který je realizován díky mimořádnému přínosu v podobě nadačního příspěvku, který poskytla Nadace Synot založená senátorem Ivo Valentou. Nadační příspěvek poskytla v rámci grantu školství a zájmové činnosti Nadace Synot 2016 a Individuálního grantu 2016.

Vstupné: 40 Kč

Plakát ke stažení (pdf; 1055 kB)


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies