Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Zrníčka prachu z asteroidu Ryugu jsou starší než Sluneční soustava

Zrníčka prachu z asteroidu Ryugu jsou starší než Sluneční soustava

26.08.2022

Mezinárodní tým vědců studoval vzorky prachu získané sondou Hayabusa 2. Zjistil, že některá prachová zrníčka jsou starší než Sluneční soustava. Ve svém článku publikovaném v časopise Astrophysical Journal Letters vědci popsali své analýzy prachu z asteroidu Ryugu, a také, co přitom všechno zjistili.

Kosmická sonda Hayabusa 2 zahájila svoji misi v roce 2014 startem do kosmického prostoru pomocí rakety H-IIA 202. S blízkozemním asteroidem 162173 Ryugu se setkala o čtyři roky později. Po následném kroužení kolem planetky po dobu dvou roků sestoupila na povrch asteroidu a odebrala vzorky prachu. Potom odstartovala zpět na cestu k Zemi.

Planetka Ryugu se nachází ve vzdálenosti 300 miliónů kilometrů od Země a jeden oběh kolem Slunce vykoná za 16 měsíců. Asteroid je charakterizován jako něco více než jen nakupení štěrku, zřejmě vytvořeného z úlomků několika jiných planetek. Další výzkumy ukázaly, že se pravděpodobně zformoval ve vnější oblasti Sluneční soustavy a od té doby pomalu putoval dovnitř planetární soustavy – nicméně další indicie ze stop prachu napovídají na možnost, že část vody na Zemi pochází z podobných asteroidů.

Protože vzorky prachu odebrané sondou byly dopraveny na Zemi, část z nich byla předána různým vědeckým pracovištím na světě, aby vzorky prozkoumali různými metodami. Při tomto novém úsilí se výzkumníci podívali na vymezení jejich věku – všimli si, že rozdílné druhy zrníček z asteroidu, jako je Ryugu, pochází z různých typů hvězd a hvězdných procesů. Stáří zrníček prachu může být identifikováno a datováno na základě jejich izotopických charakteristik.

Některá zrníčka prachu, nalezená ve vzorku
horniny z asteroidu Ryugu, jsou starší než
Sluneční soustava

Při studiu vzorků prachu z asteroidu Ryugu je výzkumníci srovnávali se zrníčky nalezenými v meteoritech typu uhlíkatých chondritů, které byly nalezeny na zemském povrchu. Zjistili, že zhruba 5 % takových meteoritů bylo objeveno jako domov zrníček, která předcházejí vzniku našeho planetárního systému – většina z nich byla datována do doby před 7 miliardami roků (stáří Sluneční soustavy je asi 4,6 miliardy roků). Astronomové zjistili, že vzorky prachu obsahovaly zrníčka totožná se všemi dalšími, které byly objeveny v meteoritech ukazujících, že jsou rovněž starší než Sluneční soustava.

Ryugu je velmi podobný skupině meteoritů známých jako uhlíkaté chondrity typu Ivuna (CI chondrity). Ty představují velmi vzácný typ uhlíkatých chondritů, což jsou asteroidy, jejichž chemické složení se nejvíce podobá složení Slunce a obsahují také významné množství vody.

Vědce také překvapilo, že minimálně jedna částice, starší než Slunce, byla tvořena křemíkem. Křemičitany jsou totiž velmi citlivé na kontakt s vodou, která se v CI chondritech také běžně vyskytuje.

Vědci dostali do rukou velmi cenný materiál, který jim může posloužit jako okno do minulosti vesmíru. Právě z těchto částic totiž vědci můžou zjistit chemické složení pradávných hvězd a také poodhalit jednotlivé vývojové fáze těles starších než naše Slunce.

Podle prohlášení Japonské agentury pro výzkum vesmíru JAXA, která dohlíží na misi Hayabusa 2, byly při tomto výzkumu objeveny sloučeniny, které nevydrží teploty vyšší než 30 stupňů Celsia, což v kombinaci s dalšími zjištěními naznačuje, že planetka Ryugu vznikla ve vnější oblasti Sluneční soustavy a postupně migrovala dovnitř.

Zdroj: https://phys.org/news/2022-08-grains-asteroid-ryugu-older-solar.html; https://www.space.com/asteroid-ryugu-dust-older-than-solar-system a https://www.sciencealert.com/asteroid-ryugu-reveals-ancient-grains-of-stardust-older-than-the-solar-system

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies