Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
První ze zajímavých akcí je Czech Space Day 2015, kterou pořádá Česká kosmická kancelář společně s Fakultou elektrotechnickou ČVUT. Tato konference je určena všem středoškolským a vysokoškolským studentům a dalším mladým lidem se zájmem o aktivní zapojení do kosmonautiky. V jejím průběhu zazní informace o studijních oborech, pracovních stážích, soutěžích, projektech a dalších aktivitách v České republice i zahraničí. Účastníci budou mít také příležitost prezentovat své vlastní aktivity a nápady a seznámit se s dalšími mladými lidmi se stejným zájmem. Konference se bude konat v pátek 3. července 2015 od 14:00 v prostorách Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Vstup na konferenci je zdarma. Více informací je možné nalézt na webových stránkách věnovaných této akci. Registrační formulář naleznete zde.
Druhá zajímá příležitost pro studenty je soutěž s názvem Czech Space Competition 2015. Tuto soutěž vyhlašují Česká kosmická kancelář, Space Generation Advisory Council, Gisat a Serenum. Soutěž je určena pro české studenty ve věku od 18 do 26 let. Účastníci mají za úkol do neděle 28. června 2015 zaslat krátký odborný článek zaměřený na téma související s kosmonautikou a jeho závěry prezentovat v pátek 3. července 2015 v rámci konference Czech Space Day 2015. Vítěz vyhraje cestu na Mezinárodní astronautický kongres a kongres SGAC, které se budou konat od 8. do 16. října 2015 v izraelském Jeruzalémě. Výhra zahrnuje zpáteční letenku, ubytování a registraci na oba kongresy. Více informací je možné nalézt zde.
Plakát ke stažení (pdf, 290 kb)
autor: Libor Lenža