Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webbův teleskop slaví první výročí velkolepým snímkem oblasti formování hvězd

Webbův teleskop slaví první výročí velkolepým snímkem oblasti formování hvězd

16.07.2023

Vědecký tým kolem Webbova teleskopu zveřejnil krásný snímek malé hvězdotvorné oblasti v oblačném komplexu Rho Ophiuchi. Tento oblačný komplex je souborem mezihvězdných mračen a různých mlhovin v souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). V odhadované vzdálenosti 460 světelných let je to jedna z nejbližších oblastí tvorby hvězd k naší Sluneční soustavě.

Nový snímek z Webbova teleskopu ukazuje malou oblast v oblačném komplexu Rho Ophiuchi obsahujícím přibližně 50 mladých hvězd, z nichž všechny mají podobnou hmotnost jako Slunce nebo jsou menší. Nejtmavší oblasti jsou nejhustší, kde hustý prach ukrývá stále ještě se tvořící protohvězdy. Obrovské bipolární výtrysky molekulárního vodíku, znázorněné červeně, dominují obrázku, objevují se horizontálně v horní třetině a vertikálně vpravo. K nim dochází, když hvězda poprvé prorazí svůj rodný obal kosmického prachu a doslova vystřelí pár protilehlých výtrysků do vesmíru, jako když novorozenec poprvé natáhne ruce do světa.

Za pouhý rok změnil teleskop Jamese Webba pohled lidstva na vesmír, nahlédl do oblaků prachu a vůbec poprvé viděl světlo z dalekých koutů vesmíru,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson. „Každý nový snímek je novým objevem, který umožňuje vědcům z celého světa klást a odpovídat na otázky, o kterých se jim dříve ani nesnilo.“

Při svém prvním výročí Webbův teleskop již splnil svůj slib rozšířit pozorovaný vesmír a obdaroval lidstvo dechberoucí pokladnicí obrazů a vědy, která vydrží desítky let,“ řekla Nicola Foxová, přidružená administrátorka ředitelství vědeckých misí NASA. „Je to technický zázrak, který postavili přední světoví vědci a inženýři. Webbův teleskop nám poskytl mnohem detailnější porozumění galaxiím, hvězdám a atmosférám planet mimo Sluneční soustavu, než kdy předtím, a položil tak základy, aby NASA mohla vést svět v nové éře vědeckých objevů a hledání obyvatelných světů.“

Fotografie z Webbova teleskopu zachycuje Rho Ophiuchi, která nám umožňuje být svědky velmi krátkého období v životním cyklu hvězd v novém světle,“ řekl vědecký pracovník projektu Klaus Pontoppidan, astronom ze Space Telescope Science Institute. „Naše vlastní Slunce zažilo takovou fázi už dávno a nyní máme technologii, abychom viděli začátek příběhu jiné hvězdy. U některých hvězd na snímku jsou zobrazeny stíny, které naznačují protoplanetární disky – potenciální budoucí planetární systémy.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/webb-image-rho-ophiuchi-cloud-complex-12089.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz