Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webbův teleskop slaví první výročí velkolepým snímkem oblasti formování hvězd

Webbův teleskop slaví první výročí velkolepým snímkem oblasti formování hvězd

16.07.2023

Vědecký tým kolem Webbova teleskopu zveřejnil krásný snímek malé hvězdotvorné oblasti v oblačném komplexu Rho Ophiuchi. Tento oblačný komplex je souborem mezihvězdných mračen a různých mlhovin v souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). V odhadované vzdálenosti 460 světelných let je to jedna z nejbližších oblastí tvorby hvězd k naší Sluneční soustavě.

Nový snímek z Webbova teleskopu ukazuje malou oblast v oblačném komplexu Rho Ophiuchi obsahujícím přibližně 50 mladých hvězd, z nichž všechny mají podobnou hmotnost jako Slunce nebo jsou menší. Nejtmavší oblasti jsou nejhustší, kde hustý prach ukrývá stále ještě se tvořící protohvězdy. Obrovské bipolární výtrysky molekulárního vodíku, znázorněné červeně, dominují obrázku, objevují se horizontálně v horní třetině a vertikálně vpravo. K nim dochází, když hvězda poprvé prorazí svůj rodný obal kosmického prachu a doslova vystřelí pár protilehlých výtrysků do vesmíru, jako když novorozenec poprvé natáhne ruce do světa.

Za pouhý rok změnil teleskop Jamese Webba pohled lidstva na vesmír, nahlédl do oblaků prachu a vůbec poprvé viděl světlo z dalekých koutů vesmíru,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson. „Každý nový snímek je novým objevem, který umožňuje vědcům z celého světa klást a odpovídat na otázky, o kterých se jim dříve ani nesnilo.“

Při svém prvním výročí Webbův teleskop již splnil svůj slib rozšířit pozorovaný vesmír a obdaroval lidstvo dechberoucí pokladnicí obrazů a vědy, která vydrží desítky let,“ řekla Nicola Foxová, přidružená administrátorka ředitelství vědeckých misí NASA. „Je to technický zázrak, který postavili přední světoví vědci a inženýři. Webbův teleskop nám poskytl mnohem detailnější porozumění galaxiím, hvězdám a atmosférám planet mimo Sluneční soustavu, než kdy předtím, a položil tak základy, aby NASA mohla vést svět v nové éře vědeckých objevů a hledání obyvatelných světů.“

Fotografie z Webbova teleskopu zachycuje Rho Ophiuchi, která nám umožňuje být svědky velmi krátkého období v životním cyklu hvězd v novém světle,“ řekl vědecký pracovník projektu Klaus Pontoppidan, astronom ze Space Telescope Science Institute. „Naše vlastní Slunce zažilo takovou fázi už dávno a nyní máme technologii, abychom viděli začátek příběhu jiné hvězdy. U některých hvězd na snímku jsou zobrazeny stíny, které naznačují protoplanetární disky – potenciální budoucí planetární systémy.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/webb-image-rho-ophiuchi-cloud-complex-12089.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies