Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webbův teleskop pořídil nové snímky Uranu, jeho prstenců a měsíců

Webbův teleskop pořídil nové snímky Uranu, jeho prstenců a měsíců

24.12.2023

Nové snímky z přístroje Near-Infrared Camera (NIRCam) na palubě vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST) ukazují planetu Uran, její systém prstenců a některé z jeho 27 měsíců. Připojený Webbův snímek výtečně zachycuje sezónní severní polární čepičku Uranu, včetně světlé, bílé vnitřní čepičky a tmavého pruhu ve spodní části polární čepičky. Na tomto snímku jsou také viditelné matné vnitřní a vnější prstence Uranu, včetně nepolapitelného prstence Zeta – extrémně slabého a difuzního prstence nejblíže k planetě.

Uran je sedmá planeta od Slunce, která obíhá ve vzdálenosti asi 2,9 miliardy kilometrů. První planeta nalezená pomocí dalekohledu byla objevena v roce 1781 britským astronomem německého původu Williamem Herschelem.

Jeden den na Uranu trvá asi 17 hodin. Planeta oběhne kolem Slunce za 84 pozemských roků. Uran má třetí největší průměr ve Sluneční soustavě a je obklopen 13 slabými prstenci a 27 měsíci. V oboru viditelného světla, jak jej viděla kosmická sonda Voyager 2 v 80. letech minulého století, se Uran jevil jako klidná, pevná světle modrá koule. V oboru infračervených vlnových délek Webbův teleskop odhaluje zvláštní a dynamický ledový svět plný vzrušujících atmosférických útvarů.

Širokoúhlý snímek pořízený JWST ukazuje Uran
včetně prstenců a některých měsíců
na pozadí vzdálených galaxií

Jedním z nejpozoruhodnějších z nich je sezónní severní polární oblak planety,“ uvedli v prohlášení astronomové Webbova teleskopu. „Ve srovnání s fotografií z Webbova teleskopu ze začátku tohoto roku jsou některé detaily čepičky na těchto novějších snímcích lépe vidět. Mezi ně patří světlá, bílá vnitřní čepička a tmavý pruh ve spodní části polární čepičky směrem k nižším planetárním šířkám.“

Několik jasných bouří lze také vidět poblíž a pod jižní hranicí polární čepičky,“ uvedli dále vědci. „Počet těchto bouří a jak často a kde se objevují v atmosféře Uranu, může být způsobeno kombinací sezónních a meteorologických vlivů.“

Zdá se, že polární čepička je výraznější, když pól planety začíná směřovat ke Slunci; když se blíží slunovrat a dostává tedy více slunečního světla.“ Uran dosáhne svého dalšího slunovratu v roce 2028 a astronomové dychtivě sledují jakékoli možné změny ve struktuře těchto útvarů. Webbův teleskop pomůže rozluštit sezónní a meteorologické efekty, které ovlivňují bouře na Uranu, což je zásadní pro pomoc astronomům porozumět složité atmosféře planety.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/webb-images-uranus-rings-moons-12541.html a https://scitechdaily.com/infrared-insights-webbs-revolutionary-view-of-uranuss-hidden-rings/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies