Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Webbův teleskop detekoval 3 miliony světelných let dlouhé vlákno galaxií v raném vesmíru

Webbův teleskop detekoval 3 miliony světelných let dlouhé vlákno galaxií v raném vesmíru

10.07.2023

Galaxie jsou navlečeny podél vláken v obrovské kosmické síti, která také obsahuje obrovské dutiny. Pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST) astronomové objevili rané vlákno této struktury – dlouhé, úzké vlákno 10 galaxií, které existovaly pouhých 830 milionů let po Velkém třesku. Struktura dlouhá 3 miliony světelných let je ukotvena svítícím kvasarem s názvem J0305-3150. Stejný tým také zkoumal vlastnosti osmi kvasarů v raném vesmíru. Zjistil, že centrální černé díry galaxií, které existovaly méně než miliardu let po Velkém třesku, mají hmotnost od 600 milionů do 2 miliard slunečních hmotností.

Toto hluboké pole galaxií (viz obrázek níže) z Webbovy kamery Near-Infrared Camera (NIRCam) ukazuje uspořádání 10 vzdálených galaxií označených osmi bílými kroužky v diagonální, vláknité linii. Dva z kroužků obsahují více než jednu galaxii. Toto 3 miliony světelných let dlouhé vlákno je ukotveno velmi vzdáleným a světelným kvasarem. Tento kvasar s názvem J0305-3150 se objevuje uprostřed shluku tří kruhů na pravé straně snímku.

Překvapilo mě, jak dlouhé a jak úzké toto vlákno je,“ řekl Xiaohui Fan, astronom z University of Arizona v Tucsonu. „Čekal jsem, že něco najdu, ale nečekal jsem tak dlouhou, zřetelně tenkou strukturu.“

Toto je jedna z prvních vláknitých struktur, které lidé kdy našli spojenou se vzdáleným kvasarem,“ dodal Feige Wang, rovněž z University of Arizona v Tucsonu. Objev byl učiněn v rámci projektu ASPIRE, jehož hlavním cílem je studium kosmického prostředí nejstarších černých děr. Celkem bude ASPIRE pozorovat 25 kvasarů, které existovaly během první miliardy let po Velkém třesku, v době známé jako epocha reionizace.

Poslední dvě dekády kosmologického výzkumu nám poskytly důkladné pochopení toho, jak se tvoří a vyvíjí vesmírná síť,“ řekl Joseph Hennawi, astronom z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře. „ASPIRE si klade za cíl pochopit, jak začlenit vznik nejstarších masivních černých děr do našeho současného příběhu o formování kosmické struktury.“

Uspořádání 10 vzdálených galaxií označených
osmi bílými kroužky v diagonální vláknité linii;
dva z kroužků obsahují více než jednu galaxii

Ve svém výzkumu astronomové také analyzovali vlastnosti osmi kvasarů v raném vesmíru. Potvrdili, že centrální černé díry, které existovaly méně než miliardu let po Velkém třesku, dosahují hmotnosti 600 milionů až 2 miliardkrát větší než naše Slunce.

Aby se tyto supermasivní černé díry vytvořily v tak krátké době, musí být splněna dvě kritéria,“ řekl Feige Wang. „Nejprve musíte začít růst z masivní černé díry. Zadruhé, i když toto semeno začíná s hmotností ekvivalentní tisíci Sluncí, stále potřebuje nahromadit milionkrát více hmoty maximální možnou rychlostí po celou dobu svého života.“

Tato bezprecedentní pozorování poskytují důležitá vodítka o tom, jak černé díry vznikají,“ dodal Jinyi Yang, rovněž z University of Arizona v Tucsonu. „Zjistili jsme, že tyto černé díry se nacházejí v masivních mladých galaxiích, které poskytují zásobárnu paliva pro jejich růst.“

Webbův teleskop také poskytl dosud nejlepší důkaz o tom, jak rané supermasivní černé díry potenciálně regulují vznik hvězd v jejich galaxiích. Zatímco supermasivní černé díry nabírají hmotu, může u nich také docházet k ohromnému odlivu materiálu. Tyto větry mohou v galaktickém měřítku zasahovat daleko za samotnou černou díru a mohou mít významný vliv na vznik hvězd.

Silné větry z černých děr mohou potlačit tvorbu hvězd v hostitelské galaxii,“ řekl Jinyi Yang. „Takové větry byly pozorovány v blízkém vesmíru, ale nikdy nebyly přímo pozorovány v epoše reionizace. Měřítko větru souvisí se strukturou kvasaru. V pozorováních Webbova teleskopu vidíme, že takové větry existovaly již v raném vesmíru.“

Zjištění se objevují ve dvou článcích ve vydání Astrophysical Journal Letters z 29. června 2023.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/webb-galaxy-filament-early-universe-12066.html a https://scitechdaily.com/webb-space-telescope-illuminates-earliest-strands-of-the-cosmic-web/?expand_article=1

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies