Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vozítko Perseverance odhaluje skrytou historii Marsu

Vozítko Perseverance odhaluje skrytou historii Marsu

04.01.2025
Vozítko Perseverance použilo pravou přední navigační
kameru k pořízení tohoto pohledu na okraj kráteru
Jezero
Credit: NASA/JPL-Caltech

Marsovské vozítko NASA Perseverance dokončilo odvážný výstup na okraj kráteru Jezero a překonalo strmé svahy a členitý terén, aby se dostalo k novým vědeckým hranicím. Pátá kampaň roveru, zkoumající severní okraj kráteru, slibuje převratné poznatky o geologické minulosti Marsu, včetně hornin potenciálně pocházejících z počátků Sluneční soustavy. Tato mise se netýká jen Marsu – je to krok k průzkumu vesmíru lidstvem.

Vytrvalost dosahuje nových výšin
Marsovské vozítko NASA Perseverance (Vytrvalost) dosáhlo vrcholu okraje kráteru Jezero na místě, kterému vědecký tým říká „Lookout Hill“. Po náročném několikaměsíčním výstupu nyní rover míří ke svému prvnímu vědeckému cíli v této nové oblasti, která se nepodobá žádné z těch, které zkoumal předtím.

Během tří a půl měsíce rover Perseverance vystoupal po strmých svazích se sklonem až 20 % do výšky 500 metrů. Cestou se zastavoval, aby prováděl vědecká pozorování. Během výročního zasedání Americké geofyzikální unie ve Washingtonu, D.C. se 12. prosince 2024 vědecký tým podělil o podrobnosti z výstupu, o své nedávné poznatky a o vzrušující plány pro další fázi průzkumu tohoto roveru.

Inovativní přístupy pro náročný terén
Během výstupu na okraj kráteru Jezero odvedli naši řidiči roveru úžasnou práci při zdolávání nejnáročnějšího terénu, s jakým jsme se od přistání setkali,“ řekl Steven Lee, zástupce vedoucího projektu Perseverance v Laboratoři tryskového pohonu NASA v jižní Kalifornii. „Vyvinuli inovativní přístupy k překonání těchto výzev – dokonce zkusili jet pozpátku, aby zjistili, zda to pomůže – a rover to všechno zvládl jako šampión. Perseverance je 'připraven' na všechno, co po něm chce vědecký tým během této další vědecké kampaně.“

Perseverance zachytil tuto scénu ukazující kluzký terén,
který mu ztěžuje výstup na okraj kráteru Jezero
Credit: NASA/JPL-Caltech

Od přistání v kráteru Jezero v únoru 2021 Perseverance dokončil čtyři vědecké kampaně: „Dno kráteru“, „Čelo vějíře“, „Horní vějíř“ a „Okrajová jednotka“. Pátou kampaň Perseverance vědecký tým nazývá „Northern Rim“ („Severní okraj“), protože jeho trasa pokrývá severní část jihozápadní části okraje kráteru Jezero. Očekává se, že během prvního roku kampaně Northern Rim rover navštíví až čtyři geologicky zajímavá místa, odebere několik vzorků a ujede asi 6,4 km.

Odhalování marťanské historie
Kampaň Northern Rim nám přináší zcela nové vědecké bohatství, protože Perseverance proniká do zásadně nové geologie,“ řekl Ken Farley, vědecký pracovník projektu Perseverance na Caltechu v Pasadeně. „Znamená to náš přechod od hornin, které částečně vyplňovaly kráter Jezero, když vznikl mohutným impaktem před asi 3,9 miliardami let, k horninám z hlubin Marsu, které byly po impaktu vyvrženy vzhůru a vytvořily okraj kráteru.“

Tyto horniny představují kusy rané marťanské kůry a patří k nejstarším horninám nalezeným kdekoliv ve Sluneční soustavě. Jejich zkoumání by nám mohlo pomoci pochopit, jak Mars – a naše vlastní planeta – mohl vypadat na počátku,“ dodal Ken Farley.

První zastávka: Witch Hazel Hill
Když je Lookout Hill ve zpětném zrcátku, míří Perseverance k vědecky významnému skalnímu výchozu, který se nachází asi 450 metrů na druhé straně okraje a který vědecký tým nazývá „Witch Hazel Hill“.

Cesta, kterou marsovské vozítko Perseverance
urazilo během prvních 1 000 solů
Credit: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Kampaň začíná s velkou pompou, protože Witch Hazel Hill představuje více než 330 metrů vrstevnatého odkryvu, kde každá vrstva je jako stránka v knize marťanské historie. Až pojedeme z kopce dolů, budeme se vracet v čase a zkoumat dávná prostředí Marsu zaznamenaná na okraji kráteru,“ řekla Candice Bedfordová, vědecká pracovnice programu Perseverance z Purdue University ve West Layfette ve státě Indiana. „Poté, po strmém sestupu, se poprvé otočíme směrem od okraje kráteru k oblasti Lac de Charmes, asi 3 km jižně.“

Oblast Lac de Charmes zaujala vědecký tým tím, že se nachází na pláních za okrajem kráteru, a je tedy méně pravděpodobné, že byla výrazně ovlivněna vznikem kráteru Jezero.

Po opuštění Lac de Charmes se rover vrátí asi 1,6 km zpět k okraji, aby prozkoumal ohromující výchoz velkých bloků známých jako megabrecie. Tyto bloky mohou představovat prastaré horniny, které se rozpadly během impaktu Isidis, události, která pravděpodobně změnila podobu planety a vyhloubila se hluboko do marťanské kůry, když vytvořila impaktní pánev širokou asi 1 200 km před 3,9 miliardami let.

Zdroj: https://scitechdaily.com/nasas-perseverance-rover-conquers-jezero-crater-rim-revealing-mars-hidden-history/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz