Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Voda na Zemi je ještě starší než naše Slunce

Voda na Zemi je ještě starší než naše Slunce

18.03.2023

Astronomové používající radioteleskop Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) detekovali plynnou vodu v planetárním disku kolem protohvězdy V883 Orionis nacházející se 1305 světelných let daleko v souhvězdí Orion. Tato voda nese chemický podpis, který vysvětluje cestu vody z hvězdotvorných plynných mraků na planety a podporuje myšlenku, že voda na Zemi je ještě starší než naše Slunce. V883 Orionis je unikátní protohvězda, jejíž teplota je právě natolik vysoká, že se voda v jejím cirkumstelárním disku proměnila v plyn, což umožňuje radioastronomům vysledovat její původ.

Voda se obvykle skládá z jednoho atomu kyslíku a dvou atomů vodíku. John Tobin, astronom z National Radio Astronomy Observatory (NRAO) NSF a jeho kolegové studovali o něco těžší verzi vody, kde je jeden z atomů vodíku nahrazen deuteriem – těžkým izotopem vodíku. Protože jednoduchá a těžká voda vznikají za různých podmínek, lze jejich poměrem vysledovat, kdy a kde voda vznikla. Například se ukázalo, že tento poměr u některých komet Sluneční soustavy je podobný jako ve vodě na Zemi, což naznačuje, že komety mohly dopravit vodu na Zemi.

Cestu vody vesmírem můžeme považovat za stezku,“ řekl John Tobin. „Víme, jak vypadají koncové body, což je voda na planetách a v kometách, ale chtěli jsme vysledovat tuto stopu zpět k původu vody. Dříve jsme mohli spojit Zemi s kometami a protohvězdy s mezihvězdným prostředím, ale nemohli jsme propojit protohvězdy s kometami. Hvězda V883 Orionis to změnila a dokázala, že molekuly vody v tomto systému a v naší Sluneční soustavě mají podobný poměr deuteria a vodíku.“

Pozorování vody v cirkumstelárních discích kolem protohvězd je obtížné, protože ve většině systémů je voda přítomna ve formě ledu. Když astronomové pozorují protohvězdy, hledají vodní sněhovou čáru nebo ledovou čáru, což je místo, kde voda přechází z převážně ledu na plyn, který může radioastronomie podrobně pozorovat.

Pokud je sněhová čára umístěna příliš blízko hvězdy, není v ní dostatek plynné vody, aby ji bylo možné snadno detekovat a zaprášený disk může blokovat velké množství emisí vody,“ řekl John Tobin. „Ale pokud je sněhová čára umístěna dále od hvězdy, je zde dostatek plynné vody k detekci, a to je i případ V883 Orionis.“

Disk V883 Orionis je poměrně masivní a je tak horký, že se v něm voda změnila z ledu na plyn. To z této protohvězdy dělá ideální cíl pro studium růstu a vývoje planetárních systémů na rádiových vlnových délkách.

Diagram ilustruje, jak se oblak plynu zhroutí
a vytvoří hvězdu s diskem kolem ní, ze kterého
se nakonec vytvoří planetární systém

Toto pozorování zdůrazňuje vynikající schopnosti radioteleskopu ALMA při pomoci astronomům studovat něco životně důležitého pro život na Zemi: vodu,“ řekl Joe Pesce, programový ředitel NSF pro ALMA. „Pochopení základních procesů důležitých pro nás na Zemi, pozorovaných ve vzdálenějších oblastech Galaxie také prospívá našim znalostem o tom, jak příroda obecně funguje, a procesy, které musely nastat, aby se Sluneční soustava vyvinula do podoby, jakou známe dnes.“

Aby astronomové spojili vodu v protoplanetárním disku V883 Orionis s vodou v naší vlastní planetární soustavě, změřili její složení pomocí radioteleskopu ALMA a zjistili, že zůstává relativně nezměněná mezi jednotlivými fázemi formování Sluneční soustavy: protohvězda, protoplanetární disk a komety.

To znamená, že voda ve Sluneční soustavě vznikla dlouho předtím, než se vytvořilo Slunce, planety a komety,“ řekla Merel van 't'Hoff, astronomka z University of Michigan. „Už jsme věděli, že v mezihvězdném prostředí je spousta vodního ledu. Naše výsledky ukazují, že tato voda se přímo začlenila do Sluneční soustavy během jejího formování. Je to vzrušující, protože to naznačuje, že i jiné planetární systémy by měly dostat velké množství vody.“

I když se předpokládá, že Slunce vzniklo v hustém shluku hvězd a protohvězda V883 Orionis je relativně izolovaná bez blízkých hvězd, obě sdílejí jednu zásadní společnou věc: obě vznikly v obřích molekulárních mračnech. Vědci došli k závěru, že disky přímo dědí vodu z hvězdotvorného oblaku a tato voda se bez podstatné chemické změny začlení do velkých ledových těles, jako jsou komety.

Je známo, že většina vody v mezihvězdném prostředí se tvoří jako led na povrchu drobných prachových zrnek v oblacích,“ řekla Margot Leemker, astronomka z Leiden University. „Když se tyto mraky zhroutí vlastní gravitací a vytvoří mladé hvězdy, voda skončí v discích kolem nich. Nakonec se disky vyvinou a ledová prachová zrna se srážejí a vytvoří novou planetární soustavu s planetami a kometami.“

Zjištění byla zveřejněna v časopise Nature.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/deuterium-enriched-water-protoplanetary-disks-comets-protostars-11730.html a https://scitechdaily.com/astronomers-discover-missing-link-water-on-earth-is-even-older-than-our-sun/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies