Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Venuše vydává svá tajemství

Venuše vydává svá tajemství

13.10.2010

Atmosféra nad oběma póly planety Venuše je mnohem řidší, než se doposud soudilo. Neočekávaně se to ukázalo v okamžiku, kdy se představitelé Evropské kosmické agentury ESA rozhodli navést svoji kosmickou sondu Venus Express do nejvyšších vrstev atmosféry planety.

Sonda Venus Express realizovala průlety skrz jedovatou atmosféru Venuše v červenci a srpnu 2008, v říjnu 2009 a v únoru a dubnu 2010. Vědci chtěli změřit hustotu horních vrstev atmosféry Venuše. Protože však sonda nemá na své palubě přístroj pro bezprostřední měření hustoty plynů, astronomové se rozhodli, že ji nechají prolétávat horními vrstvami atmosféry a na základě zjištěného odporu prostředí vypočítají hustotu ovzduší.

Po zpracování naměřených údajů bylo zjištěno, že atmosféra ve velkých výškách nad oběma póly Venuše je o 60 % řidší, než se předpokládalo. Kromě toho byl zjištěn velký rozdíl mezi hustotou atmosféry nad denní a noční polokoulí. Z toho vyplývá, že v atmosféře planety probíhají doposud neznámé procesy.

Atmosféra Venuše sahá do výšky zhruba 250 km. V dubnu letošního roku se sonda „spustila“ do výšky 175 km nad povrchem, o týden později sestoupila ještě o 10 km níže, tj. 165 km nad povrch.

Průlety atmosférou jiné planety, především tak bouřlivé, jakou má Venuše, jsou velmi unikátní operací. Kosmická sonda Venus Express se pohybuje po eliptické dráze ve vzdálenosti od povrchu planety 250 až 66 000 km. Každý průlet atmosférou poněkud snížil výšku dráhy sondy na dalším oběhu, proto bylo nutné provádět korekce dráhy přibližně jednou za 40 až 50 dnů. K vyčerpání zásob paliva dojde někdy kolem roku 2015. Za tak dlouhé období může sonda Venus Express ještě získat velké množství důležitých poznatků a učinit nejeden důležitý objev.

Blýskání na Venuši

Venuše je světem zcela nevhodným pro život. Na jejím povrchu panují nepřetržitě vysoká teplota a enormní tlak vzduchu, kromě toho je v atmosféře velké množství kapiček kyseliny sírové, v ovzduší dokonce vznikají výboje blesků. Tyto jevy jsou kupodivu velmi podobné bleskům na Zemi, navzdory velkým rozdílům ve složení atmosfér obou planet. „Venuše a Země jsou často označovány za planetární dvojčata, protože mají podobné rozměry, hmotnost a vnitřní stavbu,“ říká Dr. Christopher Russell z University of California. „Existence blesků je další charakteristika, která je společná pro obě planety.“

Vědci vědí o přítomnosti blesků na Venuši od počátečních výzkumů pomocí kosmických sond, jako byly například Veněra a Pioneer Venus Orbiter či v nedávné době sonda Galileo, které zaznamenaly přítomnost optických a elektromagnetických vln na Venuši, jež mohou být vytvářeny působením blesků. Jev byl rovněž potvrzen pozemními dalekohledy, které zachytily světelné záblesky v atmosféře Venuše.

Nyní evropská sonda Venus Express obíhající kolem Venuše detailně studovala výskyt blesků pomocí magnetometru. „Očekávané signály v podobě krátkých intenzivních pulsů vytvářených blesky, byly pozorovány téměř okamžitě po příletu k Venuši,“ říká Christopher Russell. Když bouřková oblaka vznikají, ať už na Zemi či na Venuši, jejich energie může být uvolňována v podobě velmi mohutných elektrických výbojů. Tento proces je důležitý pro atmosféry planet, protože zvyšuje teplotu a tlak v malé oblasti ovzduší o velmi vysokou hodnotu, takže v tomto prostředí mohou vznikat molekuly, které by se jinak nemohly za standardních podmínek vyskytovat. To je důvod, proč astronomové spekulují o tom, že blesky mohly v minulosti pomoci vzniku života na naší planetě.

Zdroj: http://www.venustoday.com/news/viewpr.html?pid=31795 a http://www.universetoday.com/74255/lightning-storms-on-venus-similar-to-those-on-earth/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies