Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Venuše mohla mít oceány dlouho poté, co na Zemi vznikl život

Venuše mohla mít oceány dlouho poté, co na Zemi vznikl život

16.03.2023

Dnes má Venuše suchou atmosféru chudou na kyslík. Nedávné studie však naznačují, že raná planeta mohla mít kapalnou vodu a reflexní mraky, které mohly udržet obyvatelné podmínky. Vědci z Chicagské univerzity, oddělení geofyzikálních věd, vytvořili nový časově závislý model složení atmosféry Venuše, aby prozkoumali tato tvrzení. Jejich zjištění byla publikována v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Voda je všude v naší Sluneční soustavě, obvykle ve formě ledu nebo atmosférického plynu (vodní páry), i když příležitostně i v kapalné formě. Na všech planetách, na mnoha měsících, od vnějšího prstence vnitřního pásu asteroidů až po ledový Kuiperův pás a daleko do vzdáleného Oortova oblaku vzdáleného dva světelné roky je voda.

Venuše je horká, suchá, kamenná planeta, o něco menší než naše vlastní, pouze se stopovým množstvím vodní páry v její husté atmosféře složené z oxidu uhličitého. Předchozí studie se pokoušely modelovat její atmosférickou minulost. V závislosti na tom, jak byly postaveny minulé modely, se objevují drasticky odlišné klimatické obrázky.

Venuše mohla být vždy neobyvatelnou horkou planetou, která během krystalizace magmatického oceánu ztrácela svůj kyslík a nikdy na svém povrchu nevytvářela kapalnou vodu. Bez jakéhokoli způsobu, jak izolovat uhlík, stále rostoucí atmosférický oxid uhličitý zabalil planetu do tlusté těžké pokrývky, což vedlo k současnému atmosférickému tlaku na povrchu 92krát většímu než na Zemi, díky čemuž je Venuše teplejší než Merkur, přestože je od Slunce dvakrát tak daleko. Ani případné bombardování ledovými kometami by nestačilo k udržení vody na povrchu.

Další počítačové modely naznačují, že v rané fázi Sluneční soustavy, kdy sluneční záření bylo zhruba o 30 % nižší, mohla mít Venuše mírnou povrchovou teplotu s mnohem řidší atmosférou a s kapalnou vodou na jejím povrchu možná oceány – než ji doslova uvařil skleníkový efekt.

Vědci z Chicagské univerzity se rozhodli tuto otázku vyřešit pomocí vlastního modelu. Použili jedinečný přístup, kdy nejprve předpokládali, že kdysi existoval oceán s obyvatelným klimatem, naplnili počítačový model množstvím různých hladin oceánů a postupovali v těchto oceánech třemi různými procesy odpařování a odstraňování kyslíku. Spustili model se třemi různými počátečními body závislými na čase, celkem 94 080krát, se systémem hodnocení, který jim umožnil identifikovat situace s výsledky nejbližšími aktuální atmosféře Venuše.

Podle výsledků studie publikovaných v Proceedings of the National Academy of Sciences bylo z 94 080 souborů pouze několik stovek v dosahu skutečné atmosféry Venuše, kterou dnes vidíme. Hypotetické obyvatelné éry na Venuši musely skončit před 3 miliardami let s maximální hloubkou oceánu 300 metrů po celém jejím povrchu (celková hydrosféra). Výsledky naznačují, že Venuše byla neobyvatelná po více než 70 % své historie, což je čtyřikrát déle než uváděly některé předchozí odhady.

Vědci jsou přesvědčeni, že kapalná voda na kamenité planetě je potřebná pro existenci života, protože máme jeden příklad života na vlhké kamenité planetě a nic jiného, s čím bychom ho mohli srovnávat. Předpokládá se, že život na Zemi začal před asi 3,5 až 4 miliardami let podle fosilních záznamů. Pokud měla Venuše na svém povrchu před 3 miliardami let kapalnou vodu, mohl na ní být také život.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-03-venus-oceans-life-earth.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies