Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Velký kosmický dalekohled ATLAST

Velký kosmický dalekohled ATLAST

13.07.2014

V průběhu téměř 25 let, které uplynuly od startu Hubblova kosmického dalekohledu HST, se astronomové a široká veřejnost společně radovali z průkopnických snímků vesmíru a z řady vědeckých objevů, které z nich vyplynuly. Následovník HST, kterým se stane James Webb Space Telescope (JWST), bude vypuštěn v roce 2018 a bude mít poměrně kratší životnost.

Martin Bastrow z univerzity v Leicesteru se „zahleděl“ do vzdálenější budoucnosti. V jeho projevu na Mezinárodní astronomické konferenci v Portsmouthu 24. 6. 2014 zaznělo, že vlády a kosmické agentury celého světa by měly podpořit stavbu velkého kosmického dalekohledu ATLAST (Advanced Technologies Large Aperture Space Telescope), který by poskytnul vědcům příležitost objevit známky života na planetách obíhajících kolem jiných hvězd než Slunce.

Kosmický dalekohled ATLAST je v současné době vyvíjen odborníky v USA a v Evropě. Vědci a konstruktéři si představují observatoř vybavenou zrcadlem o průměru větším než 20 metrů, která by jako HST pozorovala nejen v oboru viditelného světla, ale také v oblasti infračerveného a dalekého ultrafialového záření. Teleskop by byl schopen analyzovat světlo přicházející z planet o velikosti Země obíhajících kolem blízkých hvězd. Přitom by hledal charakteristické znaky v jejich spektru, jako je například přítomnost molekul kyslíku, ozónu, vody a metanu, což napovídá na přítomnost života. Dalekohled by také mohl být schopen na povrchu planet pozorovat změny vznikající v důsledku střídání ročních období. (V úvodu článku je jeden z původních návrhů dalekohledu s objektivem o průměru 8 metrů.)

V rámci projektu „Cosmic birth to living Earths“ by kosmický dalekohled ATLAST mohl studovat s vysokým rozlišením utváření hvězd a galaxií v okolním vesmíru a sestavit tak detailní obraz zrození hvězd a stanovit, jak mezigalaktická hmota byla a je v průběhu miliard roků shromažďována do podoby galaxií.

Jestliže bude projekt schválen, mohl by být kosmický dalekohled ATLAST vypuštěn kolem roku 2030. Do té doby se může stát, že technický pokrok přinese vylepšení citlivosti detektorů a zvýšení účinnosti optické plochy jednotlivých segmentů zrcadel, vytvářejících objektiv kosmické observatoře. Tak velká struktura bude také vyžadovat montáž v kosmickém prostoru spíše než start pomocí jedné nosné rakety. Všechno to znamená, že rozhodnutí o konstrukci velkého kosmického dalekohledu je nutné učinit co nejdříve.

Zdroj: http://phys.org/news/2014-06-big-giant-space-telescope.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies