Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vědci odhalují nové poznatky o diamantovém dešti na ledových planetách

Vědci odhalují nové poznatky o diamantovém dešti na ledových planetách

26.01.2024

Mezinárodní tým výzkumníků vedený Mungo Frostem z výzkumného centra SLAC v Kalifornii získal nové poznatky o vzniku diamantového deště na ledových planetách, jako je Neptun a Uran, a to pomocí rentgenového laseru European XFEL v Schenefeldu. Výsledky také poskytují vodítka ke vzniku komplexních magnetických polí těchto planet.

Při dřívější práci na rentgenových laserech vědci zjistili, že diamanty by se měly tvořit ze sloučenin uhlíku uvnitř velkých plynných planet v důsledku vysokého tlaku, který tam převládá. Ty by pak klesaly z vyšších vrstev dále do nitra planet jako déšť drahých kamenů.

Nový experiment na evropském XFEL nyní ukázal, že tvorba diamantů z uhlíkových sloučenin začíná již při nižších tlacích a teplotách, než se dosud předpokládalo. Pro plynné planety to znamená, že diamantový déšť se již tvoří v nižší hloubce, než si vědci mysleli, a mohl by tak mít silnější vliv na tvorbu magnetických polí.

Kromě toho by byl diamantový déšť možný i na plynných planetách, které jsou menší než Neptun a Uran a nazývají se „mini-Neptuny“. Takové planety v naší Sluneční soustavě neexistují, ale vyskytují se jako exoplanety mimo ni.

Výsledky byly publikovány v časopise Nature Astronomy.

Stavový diagram uhlovodíků při vysokém tlaku
a teplotě

Na připojeném grafu je stavový diagram uhlovodíků při vysokém tlaku a teplotě. Diagram ukazuje různé podmínky, o kterých bylo zjištěno, že jsou nutné pro tvorbu diamantů, stejně jako vybrané fázové přechody (plné čáry) a nitra planet (přerušované). Studie využívající statickou kompresi (oranžová a červená oblast) umožňují tvorbu diamantů při nižším tlaku a teplotě než šokové experimenty (modrá oblast), které jej pozorují pouze za podmínek odpovídajících těm, kde je vodík kovový. Zde prezentované výsledky potvrzují, že k tvorbě diamantů může docházet za podmínek nalezených v mělkém nitru Uranu a Neptunu, včetně nižších odhadů teplotních podmínek.

Na své cestě z vnějších do vnitřních vrstev planet může diamantový déšť strhávat plyn a led, což způsobuje proudy vodivého ledu. Proudy vodivých tekutin působí jako jakési dynamo, jehož prostřednictvím se tvoří magnetická pole planet.

Diamantový déšť má pravděpodobně vliv na tvorbu komplexních magnetických polí Uranu a Neptunu,“ řekl Mungo Frost.

Skupina použila jako zdroj uhlíku plastovou fólii vyrobenou z uhlovodíkové sloučeniny polystyrenu. Pod velmi vysokým tlakem se z fólie tvoří diamanty – proces, který probíhá stejným způsobem jako v nitru planet a který lze na evropském XFEL zopakovat.

Vědci vytvořili vysoký tlak a teplotu více než 2 200 stupňů Celsia, které panují uvnitř ledových plynných obrů, pomocí diamantových razítek a laserů. Razítkovací buňky fungují jako mini svěrák, ve kterém je vzorek vmáčknut mezi dva diamanty. Pomocí evropských rentgenových pulsů XFEL lze přesně sledovat čas, podmínky a posloupnost tvorby diamantů v razicí buňce.

Mezinárodní výzkumný tým zahrnuje také vědce z evropského XFEL, německých výzkumných center DESY v Hamburku a Helmholtz Center Dresden-Rossendorf, jakož i dalších výzkumných institucí a univerzit z různých zemí. Na tuto práci významně přispělo evropské uživatelské konsorcium XFEL HIBEF zahrnující výzkumná centra HZDR a DESY.

Díky této mezinárodní spolupráci jsme na evropském XFEL dosáhli velkého pokroku a získali pozoruhodné nové poznatky o ledových planetách,“ říká Mungo Frost.

Zdroj: https://phys.org/news/2024-01-reveal-diamond-ice-planets.html a https://scitechdaily.com/diamond-rain-on-icy-planets-unlocking-magnetic-field-mysteries/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz