Z české hvězdárny až pod hvězdnaté nebe chilských And. Cesta, která propojuje dvě polokoule jediným cílem: zachytit stopu minulosti Sluneční soustavy – a právě jejich zachycení a analýza spojují evropské nebe s chilskými výšinami. Nová síť kamer a spektrografů sleduje meteory, které nám odhalují chemické složení dávných těles a možná i samotný původ planet. Za technickým pokrokem se skrývají měsíce příprav, testování a náročná instalace v nesnadných podmínkách Jižní Ameriky. Jak se český tým vydal naproti vesmíru a proč je jižní obloha pro výzkum taktéž důležitá?
V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Spekulativní prvky nemusí být k vysvětlení vesmíru nutné. Tým výzkumníků vedený Raúlem Jiménezem, vědcem ICREA z Institutu kosmických věd (ICCUB) Barcelonské univerzity, a spolupracující s Univerzitou v Padově (Itálie), představil převratnou novou teorii o vzniku vesmíru. Jejich studie, publikovaná v časopise Physical Review Research, nabízí zásadní posun v tom, jak vědci chápou nejranější okamžiky po Velkém třesku. Na rozdíl od mnoha tradičních modelů se tento nový přístup vyhýbá spoléhání se na spekulativní nebo neprokázané předpoklady.
Odhalení záhady původu vesmíru
Po mnoho let byl dominantním vysvětlením v kosmologii inflační model, který předpokládá, že vesmír zažil extrémně rychlou expanzi během zlomku sekundy. Tato teorie sice pomáhá vysvětlit mnoho rysů vesmíru, ale závisí na několika nastavitelných faktorech, známých jako volné parametry. Protože tyto proměnné lze jemně doladit, je obtížné určit, zda model skutečně předpovídá kosmické chování, nebo zda pouze odpovídá existujícím pozorováním.
Tým vědců navrhl model, ve kterém raný vesmír nevyžaduje žádné z těchto libovolných parametrů. Místo toho začíná dobře zavedeným kosmickým stavem zvaným De Sitterův prostor, což je v souladu se současnými pozorováními temné energie.
Gravitační vlny: klíč k pochopení kosmické struktury
Nový model se nespoléhá na hypotetická pole ani částice, jako je inflace. Naznačuje, že přirozené kvantové fluktuace v časoprostoru, gravitační vlny, byly dostatečné k tomu, aby vznikly malé rozdíly v hustotě, které nakonec daly vzniknout galaxiím, hvězdám a planetám. Tyto vlnky se vyvíjejí nelineárně, interagují a v průběhu času generují složitost, což umožňuje ověřitelné předpovědi s reálnými daty.
„Po celá desetiletí se snažíme pochopit rané okamžiky vesmíru pomocí modelů založených na prvcích, které jsme nikdy nepozorovali,“ říká Raúl Jiménez. „To, co dělá tento návrh vzrušujícím, je jeho jednoduchost a ověřitelnost. Nepřidáváme spekulativní prvky, ale spíše ukazujeme, že gravitace a kvantová mechanika mohou být dostatečné k vysvětlení, jak vznikla struktura vesmíru.“
Pochopení původu vesmíru není jen filozofická otázka; pomáhá nám odpovědět na základní otázky o tom, kdo jsme a odkud pocházíme. Tento nový návrh nabízí minimalistickou, ale silnou, elegantní a potenciálně vyvratitelnou vizi. Toto je věda v nejlepším slova smyslu: jasné předpovědi, které mohou potvrdit nebo vyvrátit budoucí pozorování – jako jsou měření gravitačních vln a kosmické struktury.
Tyto nové výsledky naznačují, že k vysvětlení vesmíru možná nepotřebujeme spekulativní prvky, ale pouze hluboké pochopení gravitace a kvantové fyziky. Pokud bude model potvrzen, mohl by znamenat novou kapitolu v našem pohledu na zrod vesmíru.
Zdroj: https://scitechdaily.com/rewriting-physics-textbooks-scientists-propose-a-bold-new-theory-about-the-universes-origins/ a https://web.ub.edu/en/web/actualitat/w/theory-origins-universe
autor: František Martinek