V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Cílem mise jsou:
Soutěž je mezinárodní s účastí některých zemí také z Evropy. Přestože Česká republika do soutěže zatím zapojena není, může dobře sloužit jako námět na studentskou práci, jak na základních, tak středních školách. Vítěz může být vyhlášen pro každý vybraný snímek zvlášť.
Pravidla soutěže jsou následující: seminární práce studentů nesmí přesáhnout celkovou délku 500 slov. Pracovat lze jak jednotlivě, tak ve skupinách, veškerý text však musí být původní. Práce má mít podobu čistě textovou, obrázkové ani jiné přílohy nejsou dovoleny.
Smyslem soutěže je přiblížit studentům práci vědce a získat poznatky o Saturnu či samotném vesmíru okolo nás. Doufáme že soutěž přinese některým studentům i učitelů nové zkušenosti a příjemné zážitky.
Vlastní stránky soutěže a podrobnosti
autor: Tomáš Mohler