Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vědcem na jeden den

Vědcem na jeden den

03.09.2009

Představujeme netradiční soutěž seminárních prací s názvem Cassini Scientist for a Day Essay Contest. Studenti zde mají za úkol vybrat si jeden ze tří objektů zveřejněných na snímcích NASA a v krátké seminární práci vysvětlit, jaký vědecký přínos může snímek mít a proč si jej vybrali. Po skončení soutěže bude sonda Cassini během své mise u planety Saturn podrobně snímkovat 11. října všechny tři objekty.

Cílem mise jsou:

  • Saturn & prstence,
  • měsíc Tethys & prstence,
  • měsíc Titan.

Soutěž je mezinárodní s účastí některých zemí také z Evropy. Přestože Česká republika do soutěže zatím zapojena není, může dobře sloužit jako námět na studentskou práci, jak na základních, tak středních školách. Vítěz může být vyhlášen pro každý vybraný snímek zvlášť.

Pravidla soutěže jsou následující: seminární práce studentů nesmí přesáhnout celkovou délku 500 slov. Pracovat lze jak jednotlivě, tak ve skupinách, veškerý text však musí být původní. Práce má mít podobu čistě textovou, obrázkové ani jiné přílohy nejsou dovoleny.

Smyslem soutěže je přiblížit studentům práci vědce a získat poznatky o Saturnu či samotném vesmíru okolo nás. Doufáme že soutěž přinese některým studentům i učitelů nové zkušenosti a příjemné zážitky.

Vlastní stránky soutěže a podrobnosti

autor: Tomáš Mohler


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz