Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Cílem mise jsou:
Soutěž je mezinárodní s účastí některých zemí také z Evropy. Přestože Česká republika do soutěže zatím zapojena není, může dobře sloužit jako námět na studentskou práci, jak na základních, tak středních školách. Vítěz může být vyhlášen pro každý vybraný snímek zvlášť.
Pravidla soutěže jsou následující: seminární práce studentů nesmí přesáhnout celkovou délku 500 slov. Pracovat lze jak jednotlivě, tak ve skupinách, veškerý text však musí být původní. Práce má mít podobu čistě textovou, obrázkové ani jiné přílohy nejsou dovoleny.
Smyslem soutěže je přiblížit studentům práci vědce a získat poznatky o Saturnu či samotném vesmíru okolo nás. Doufáme že soutěž přinese některým studentům i učitelů nové zkušenosti a příjemné zážitky.
Vlastní stránky soutěže a podrobnosti
autor: Tomáš Mohler