Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Vědcem na jeden den

Vědcem na jeden den

03.09.2009

Představujeme netradiční soutěž seminárních prací s názvem Cassini Scientist for a Day Essay Contest. Studenti zde mají za úkol vybrat si jeden ze tří objektů zveřejněných na snímcích NASA a v krátké seminární práci vysvětlit, jaký vědecký přínos může snímek mít a proč si jej vybrali. Po skončení soutěže bude sonda Cassini během své mise u planety Saturn podrobně snímkovat 11. října všechny tři objekty.

Cílem mise jsou:

  • Saturn & prstence,
  • měsíc Tethys & prstence,
  • měsíc Titan.

Soutěž je mezinárodní s účastí některých zemí také z Evropy. Přestože Česká republika do soutěže zatím zapojena není, může dobře sloužit jako námět na studentskou práci, jak na základních, tak středních školách. Vítěz může být vyhlášen pro každý vybraný snímek zvlášť.

Pravidla soutěže jsou následující: seminární práce studentů nesmí přesáhnout celkovou délku 500 slov. Pracovat lze jak jednotlivě, tak ve skupinách, veškerý text však musí být původní. Práce má mít podobu čistě textovou, obrázkové ani jiné přílohy nejsou dovoleny.

Smyslem soutěže je přiblížit studentům práci vědce a získat poznatky o Saturnu či samotném vesmíru okolo nás. Doufáme že soutěž přinese některým studentům i učitelů nové zkušenosti a příjemné zážitky.

Vlastní stránky soutěže a podrobnosti

autor: Tomáš Mohler


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies