Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » V důsledku klimatických změn se Evropa otepluje rychleji, než se předpokládalo

V důsledku klimatických změn se Evropa otepluje rychleji, než se předpokládalo

02.09.2019

Změna klimatu zvyšuje počty dnů s extrémní teplotou a naopak se snižují počty mimořádně chladných dnů v Evropě, což v nadcházejících dekádách znamená určité nebezpečí pro obyvatelstvo. Alespoň to vyplývá z nové studie, podle které se určité části Evropy oteplují mnohem rychleji, než předpokládaly dosavadní klimatické modely.

Teploty v Evropě dosáhly rekordně vysokých hodnot v probíhajícím létě – v jižní Francii dosáhly hodnoty 46,0 °C. Nové výzkumy uskutečněné v American Geophysical Union (AGU) a publikované v časopise Geophysical Research Letters vedou k závěru, že se počet letních dnů s extrémní teplotou od roku 1950 ztrojnásobil a léta se stávají celkově teplejší, zatímco počet zimních dnů s mimořádně nízkou teplotou se snížil v četnosti výskytu přinejmenším o polovinu a zimní období se stávají celkově teplejší.

 „Dokonce v regionálním měřítku můžeme napříč Evropou pozorovat, že tyto trendy jsou mnohem větší než co bylo předpokládáno na základě přirozené variability. To je ve skutečnosti signál probíhající klimatické změny,“ říká Ruth Lorenzová, klimatoložka na Swiss Federal Institute of Technology, Zurich, Švýcarsko, hlavní autorka nové vědecké studie.

Extrémní teploty jsou nebezpečné, protože stresují lidské tělo, potenciálně mohou vést k přehřátí nebo k vyčerpání z horka. Vědci vědí, že klimatické změny povedou ke zvyšování teploty v Evropě, avšak ponejvíce studovali dlouhodobé změny extrémních teplot. Nová studie pohlíží na údaje získané pozorováním ke zhodnocení, zda klimatické modely používané pro regionální projekci mohou potvrdit pozorované trendy.

V nové studii Ruth Lorenzová se svými spolupracovníky využila napozorovaná data pořízená na evropských meteorologických stanicích v letech 1950 – 2018 a následně analyzovala 1 % nejvyšších teplotních extrémů a nejvyšší srážkové úhrny, a také 1 % nejstudenějších dnů v uvedené periodě.

Dále jsme se ve studii podívali na nejteplejší dny i nejstudenější noci během roku, takže pro každý rok jsme sledovali maximální a minimální hodnoty a určovali, jak se mění v průběhu času,“ říká Ruth Lorenzová.

Bylo zjištěno, že se počet extrémně teplých dnů v Evropě ztrojnásobil od roku 1950, zatímco výskyt mimořádně studených dnů se snížil dvojnásobně až trojnásobně v závislosti na jednotlivých regionech. Extrémně horké dny se staly teplejšími v průměru o 2,3 °C, zatímco mimořádně studené dny byly teplejší v průměru o 3,0 °C. Nejteplejší dny a nejchladnější noci byly teplejší podstatně více než odpovídající letní a zimní průměrné teploty.

Jednotlivé regiony napříč Evropou zakusily nezvyklé trendy teplot, které jsou jen obtížně porovnatelné s průměrnými teplotami v Evropě se specifickými extrémy na stanicích, dodávají autoři studie. Ve střední Evropě stoupaly extrémní teploty o 0,14 °C za desetiletí, což je více, než u průměrné letní teploty. To odpovídá růstu téměř o 1,0 °C, než je průměr za celou studovanou periodu, doplňuje Ruth Lorenzová.

U více než 90 % meteorologických stanic studie ukázala, že na nich teplota vzduchu stoupala. Závěry rovněž ukázaly, že region se oteploval rychleji, než předpokládaly klimatické modely. Některé oblasti zaznamenaly mnohem vyšší extrémy, než se očekávalo.

V Nizozemí, Belgii a ve Francii jsou modelované trendy zhruba dvakrát nižší než pozorované trendy,“ říká Geert Jan van Oldenborgh, klimatologický analytik z Royal Netherlands Meteorological Institute in De Bilt, Nizozemí, který nebyl zapojen do této nové studie. „Dosáhli jsme nových rekordů dříve, než jsme předpokládali.“

Evropská léta a zimy budou v následujících letech již pouze teplejší, jak se budou klimatické změny urychlovat, což bude mít dopad na města i jejich obyvatele nepřipravené na zvyšující se teploty, jak vyplývá z provedené studie.

Zdroj: https://scitechdaily.com/climate-change-is-warming-europe-faster-than-expected/ a https://www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190828100544.htm

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies