Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Uran a Neptun jsou ve skutečnosti podobně modré planety

Uran a Neptun jsou ve skutečnosti podobně modré planety

14.01.2024

V létě roku 1989, ze vzdálené oblasti naší Sluneční soustavy, kde je sluneční světlo pouze slabou září, vyslala sonda NASA s názvem Voyager 2 na Zemi úplně první snímky Neptunu. Fotografie odhalily, že nejvzdálenější planeta od Slunce byla ohromující, tmavě modrá koule. Naproti tomu Uran, planetární soused Neptunu a první planeta objevená teleskopem, vypadal znatelně bledší.

Obě zdánlivá dvojčata mají mnoho společného. Jsou zhruba stejně velké, téměř stejně hmotné a obě jsou obaleny hustými atmosférami složenými z podobných látek. Tak proč měly ty dvě koule různé odstíny modré? To je otázka, která mátla vědce už desítky let.

Nyní však čerstvá analýza snímků sondy Voyager 2 ukazuje, že oba ledoví obři mají ve skutečnosti podobný odstín zelenomodré, což je „dosud nejpřesnější vyjádření“ barev planet, jak zjistila nová studie.

Na konci 20. století snímky Uranu a Neptunu, zaznamenané sondou Voyager 2 v jednotlivých barvách, vytvořily složené snímky, které ukazovaly, že planety jsou azurové. Zatímco publikované snímky Uranu byly zpracovány ve vyjádření jeho skutečné barvy, rané snímky Neptunu byly „vylepšeny“, aby zobrazovaly jeho mraky, pásy a větry, „a proto byly uměle vybarveny příliš modré,“ prohlásil hlavní autor studie Patrick Irwin, planetární fyzik na Oxfordské univerzitě ve Velké Británii. „I když uměle nasycená barva byla v té době mezi planetárními vědci známá – a snímky byly zveřejněny s popisky, které to vysvětlovaly – tento popis se postupem času vytratil.“

K vyřešení této mylné představy Irwin a jeho kolegové použili nové snímky z Hubbleova vesmírného teleskopu a Very Large Telescope (VLT) Evropské jižní observatoře, jejichž přístroje zachycují bohaté spektrum barev v každém pixelu, takže jejich zpracování určilo „skutečné zdánlivé barvy“ Uranu a Neptunu.

Snímky Uranu a Neptunu z Voyageru 2
a nově zpracované fotografie (dole)

Poté tým znovu prozkoumal snímky z Voyageru 2 a opět je vyvážil v souladu s novými daty, což ukazuje, že obě planety jsou ve skutečnosti podobných odstínů modré. Barva pochází z vrstvy metanu v atmosférách planet, která absorbuje červenou složku ze slunečního světla.

Nová studie zjistila, že Uran je o něco bělejší, možná proto, že jeho poněkud „nehybná, pomalá“ atmosféra umožňuje hromadění metanového oparu, který odráží červené části slunečního světla ve větší míře než Neptun.

Přítomnost nahromaděných metanových ledových částic může také vysvětlit, proč Uran během svého 84letého oběhu kolem Slunce mírně mění svou barvu. Snímky pořízené v letech 1950 až 2016 Lowellovou observatoří v Arizoně ukazují, že se planeta jeví zelenější během slunovratů – když jeden z jejích pólů směřuje ke Slunci – a modřejší během rovnodennosti, kdy Slunce svítí přímo nad jejím rovníkem.
Porovnáním jasnosti pólů Uranu s jeho rovníkovými oblastmi na těchto snímcích Irwin a jeho tým dospěli k závěru, že metan je pravděpodobně o polovinu méně hojný v blízkosti pólů než na rovníku, což odpovídá měnícím se barvám.

Špatné vnímání barvy Neptunu, stejně jako neobvyklé barevné změny Uranu, nás trápí po celá desetiletí,“ řekla Heidi Hammelová z Asociace univerzit pro výzkum v astronomii, která není spojena s novou studií. „Tato komplexní studie by měla oba problémy konečně vysvětlit.“

Tento výzkum je popsán v článku publikovaném 4. ledna 2024 v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Zdroj: https://www.space.com/uranus-neptune-similar-shades-of-blue-voyager-2-images a https://www.sci.news/astronomy/uranus-neptune-true-colors-12589.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies