Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » U Saturnu bylo objeveno 62 nových měsíců

U Saturnu bylo objeveno 62 nových měsíců

21.05.2023

Saturn znovu získal významný titul „král měsíců“ s 62 nově nalezenými satelity, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 145. Před tímto objevem měl Saturn 83 měsíců uznaných Mezinárodní astronomickou unií, takže nová várka zvyšuje jejich celkový počet na neuvěřitelných 145. Objev znamená pro Saturn další milník; planeta se stala prvním tělesem v kosmu, o kterém je známo, že jej obíhá více než 100 měsíců.

Nové měsíce objevil tým vedený Edwardem Ashtonem, postdoktorandem na Astronomickém a astrofyzikálním institutu Academia Sinica, který k nalezení těchto menších a slabších měsíců kolem Saturnu použil techniku zvanou „posuň a naskládej na sebe“.

Tato technika využívá sadu snímků, které se posouvají stejnou rychlostí, jakou se měsíce pohybují po obloze, aby se zlepšil signál z těchto satelitů. Měsíce, které jsou příliš slabé na to, aby byly vidět na jednotlivých snímcích, mohou být odhaleny na výsledném „složeném snímku“. Astronomové použili tuto metodu k hledání měsíců kolem ledových obrů Neptun a Uran, ale toto je poprvé, co byla použita na druhé největší planetě Sluneční soustavy, Saturnu.

Údaje používané týmem byly shromážděny v letech 2019 až 2021 v tříhodinových intervalech při pozorování kanadsko-francouzsko-havajským dalekohledem (CFHT) na vrcholu sopky Mauna Kea na Havaji. To umožnilo astronomům detekovat měsíce kolem Saturnu o průměru 2,5 km.

Ačkoli některé měsíce byly spatřeny již v roce 2019, k potvrzení, že jde o měsíc, a nikoli o asteroid v blízkosti planety, došlo až později. Aby se tyto objekty změnily z „podezřelých měsíců“ na „potvrzené měsíce“ Saturnu, museli je astronomové několik let sledovat, aby se ujistili, že každý skutečně obíhá plynného obra.

Provedením pečlivého procesu porovnávání objektů detekovaných v různých nocích v průběhu 24 měsíců tým sledoval 63 objektů, které nakonec potvrdili jako měsíce. Jeden z těchto satelitů byl odhalen již v roce 2021, přičemž zbývajících 62 měsíců bylo postupně oznámeno během několika posledních týdnů.

Sledování těchto měsíců mi připomíná hraní jisté dětské hry, protože musíme propojit různé pohledy na tyto měsíce v našich datech s životaschopnou oběžnou dráhou,“ řekl Edward Ashton ve svém prohlášení.

Saturnovy nepravidelné měsíce mohou mít násilnou historii

Nově objevené měsíce Saturnu jsou klasifikovány jako „nepravidelné měsíce“. Tento termín označuje objekty, o kterých se předpokládá, že byly zachyceny gravitačním vlivem planety a nakonec ji obíhají po vzdálených eliptických drahách, které jsou více skloněny ve srovnání s drahami běžných měsíců.
Saturn má nyní 121 známých nepravidelných měsíců spolu s jeho 24 pravidelnými měsíci. Nepravidelné měsíce, jako jsou tyto nové, mají tendenci se shlukovat do skupin v závislosti na sklonu jejich oběžných drah. Saturnův systém v současnosti hostí tři z těchto seskupení – skupinu Inuitů (Inuit group), skupinu galských (Gallic group) a hustě osídlenou skupinu seveřanů (Norse group), z nichž všechny přebírají svá pojmenování z různých mytologií.

Dráhy čtyř nově objevených měsíců kolem
planety Saturn

Všechny nově nalezené měsíce Saturnu spadají do jedné z těchto tří aktuálně existujících seskupení. Tři z nich patří do skupiny Inuitů, ale většina patří do skupiny Norse. Předpokládá se, že měsíce v těchto třech skupinách byly vytvořeny, když se větší měsíce kolem Saturnu původně zachycené plynným obrem srazily a roztříštily se. Zkoumání drah nepravidelných měsíců Saturnu by mohlo astronomům pomoci lépe porozumět historii takových kolizí v soustavě plynného obra.

Tým stojící za novým objevem si myslí, že velký počet malých měsíců na retrográdních oběžných drahách kolem Saturnu (tj. obíhající opačným směrem vůči oběžné dráze planety) je důkazem kolize nepravidelných měsíců kolem plynného obra před 100 miliony lety. Předpokládá se, že tato srážka vytvořila měsíce v severské skupině.

Jak se dostáváme na hranici možností moderních dalekohledů, nacházíme stále více důkazů, že středně velký měsíc obíhající zpětně kolem Saturnu byl rozbit zhruba před 100 miliony lety,“ řekl člen týmu a astronom Brett Gladman z University of British Columbia.

Jupiter přeskočil planetu Saturn v „boji“ o měsíční korunu v únoru 2023, když bylo kolem největší planety Sluneční soustavy nalezeno 12 nových měsíců, čímž se celkový počet známých Jovianských měsíců zvýšil na 92.

Ale tento titul není vytesán do kamene; mohl by znovu změnit majitele, protože techniky astronomů pro objevování měsíců se stále zlepšují.

Zdroj: https://www.space.com/saturn-moon-king-62-newfound-satellites a https://scitechdaily.com/62-new-moons-discovered-orbiting-saturn-using-innovative-astronomy/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz