Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Supernovy a zrození nejtěžších prvků ve vesmíru

Supernovy a zrození nejtěžších prvků ve vesmíru

14.09.2024
Umělecké znázornění běžných obálkových supernov
Credit: IMP

Nedávný výzkum poukazuje na to, že supernovy s běžnou obálkou jsou klíčové pro vznik prvků těžších než lanthanoidy, což reviduje dřívější názory, že primárním místem jsou splynutí neutronových hvězd. Tento objev otevírá nové cesty k pochopení vesmíru a je vodítkem pro budoucí astrofyzikální studie.

Ve studii publikované v časopise The Astrophysical Journal vědci navrhli vlastnosti procesu rychlého záchytu neutronů (r-procesu) v novém scénáři, supernovách s běžnou obálkou (common envelope jets supernovae – CEJSNe). Tato studie vrhá nové světlo na původ prvků, zejména mimo lanthanoidy.

Nové poznatky o syntéze těžkých prvků
Původ prvků těžších než železo je jednou z klíčových otázek. Při termojaderných reakcích ve hvězdách vznikají prvky až po železo, zatímco těžší prvky v tomto prostředí kvůli Coulombově odpuzování vznikat nemohou. Výbušné prostředí by však mohlo poskytnout dostatečnou teplotu a hustotu pro vznik těžkých prvků. Předpokládá se, že r-proces probíhající v takovém prostředí produkuje přibližně polovinu prvků těžších než železo.

Zpochybnění teorie splynutí neutronových hvězd
Objev gravitační vlny a jejího dosvitu z událostí splynutí neutronových hvězd GW081708 v roce 2017 poprvé jednoznačně potvrdil výskyt r-procesu. Následné studie však zpochybnily myšlenku, že splynutí neutronových hvězd je jediným místem r-procesu, protože množství lanthanoidů vzniklých při splynutí neutronových hvězd je výrazně nižší, než jaké bylo pozorováno u hvězd chudých na kovy. Klíčovou roli pro r-proces by proto měly hrát jiné lokality, jako jsou kolapsarové hvězdy a magnetohydrodynamické supernovy.

Shilun Jin z Ústavu moderní fyziky (IMP) Čínské akademie věd (CAS) a jeho spolupracovník z Technionu (Izrael) poprvé představili vlastnosti r-procesu v novém místě CEJSNe.

Představení běžných obálkových supernov (CEJSNe)
CEJSNe označuje pozůstatek neutronové hvězdy po supernově a červeného veleobra z pozdní fáze masivního binárního systému. Červený veleobr expanduje, pohlcuje neutronovou hvězdu, která se po spirále stáčí dovnitř obálky červeného veleobra a poté dovnitř jeho jádra. Jakmile neutronová hvězda vstoupí do jádra, akreční disk jí velmi rychle přidává hmotu a vznikající energetické a husté výtrysky mohou poskytnout vhodné podmínky pro nukleosyntézu v rámci r-procesu.

Vědci ukázali, že CEJSNe může produkovat největší množství prvků těžších než lanthanoidy ze všech současných scénářů r-procesu. Porovnáním log(XLa) s log(Ir/Eu), což je nová veličina ukazující relativní sílu lanthanoidů a prvků ve třetím maximu, zjistili antikorelaci mezi CEJSNe a ostatními modely r-procesu.

Toto zjištění znamená, že hojné množství lanthanoidů a těžších prvků nemůže vzniknout během jediné události, což by bylo kritickým rysem pro další výzkum r-procesu. CEJSNe je také rozhodující pro vysvětlení charakteristik hvězd chudých na kovy s r-procesem,“ řekl Shilun Jin.

Budoucí perspektivy výzkumu syntézy prvků
Tato práce nejenže otevírá cestu k lepšímu pochopení tajů r-procesu, ale bude také vodítkem pro výzkumníky při provádění různých měření. Vzhledem k tomu, že v Číně budou brzy k dispozici exotické izotopy ze zařízení HIAF (High Intensity Accelerator Facility), očekává se, že budou odhaleny klíčové jaderné vlastnosti důležité pro r-proces v CEJSNe.

Zdroj: https://scitechdaily.com/supernova-alchemy-and-the-birth-of-the-universes-heaviest-elements/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz