Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Sonda ROSETTA je konečně u cíle

Sonda ROSETTA je konečně u cíle

06.08.2014

Evropská sonda Rosetta, jejímž cílem je výzkum komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, byla ve středu 6. srpna 2014 – po více jak deseti letech pobytu ve vesmíru – navedena na oběžnou dráhu kolem kometárního jádra ve vzdálenosti zhruba 100 km. Několik dnů před setkáním s kometou pořídila sonda kvalitní snímky jejího jádra, které se ukázalo být velmi zajímavé.

Vlastní mise začala ještě před vypuštěním kosmické sondy (start 2. 3. 2004). Aby konstruktéři přistávacího modulu Philae znali alespoň základní charakteristiky komety, byl na ni ve dnech 11. a 12. 3. 2003 namířen Hubblův kosmický dalekohled HST. Z pozorování vyplynulo, že jádro komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko má rozměr zhruba 5 x 3 km, jehož elipsoidální tvar připomíná „větší“ ragbyový míč. Jádro komety rotuje přibližně jednou za 12 hodin.

Po navedení na oběžnou dráhu kolem komety bude povrch jádra delší dobu zkoumán za účelem podrobného zmapování, vybrání vhodného místa k přistání a změření gravitace komety. Zatím je přistání modulu Philae naplánováno na 11. listopadu 2014. Přistání se uskuteční na té části kometárního jádra, která bude v okamžiku přistávacího manévru vhodně osvětlena Sluncem.

Mateřská sonda bude kometu zkoumat z oběžné dráhy zhruba 1,5 roku. Během výzkumu se bude kometa přibližovat ke Slunci, tzn. že její aktivita by měla postupně narůstat – z kometárního jádra se bude uvolňovat stále více prachu a plynů.

Rosetta bude pokračovat ve studiu komety až do prosince 2015. Bude přitom monitorovat kometární aktivitu během jejího přibližování ke Slunci. K největšímu přiblížení (k průletu perihelem dráhy) dojde v říjnu 2015.

Jeden z prvních výzkumů komety začal již 6. června 2014, kdy byla sonda vzdálena od komety přibližně 350 000 km. Od Slunce dělila kometu vzdálenost 583 milióny km. Pomocí přístroje MIRO (Microwave Instrument for Rosetta Orbiter) bylo zjištěno, že již v této velké vzdálenosti ztrácí kometa každou sekundu asi 0,3 litru vody v podobě vodní páry. Únik vody bude s přibližováním ke Slunci narůstat. Úkolem přístroje MIRO bude detekovat množství uvolňovaných těkavých látek, jako je voda, oxid uhelnatý, čpavek, metanol a další.

Pomocí přístroje VIRTIS (Visible, Infra-Red and Thermal Imaging Spectrometer) uskutečnila sonda měření teploty povrchu kometárního jádra, a to ve dnech 13. až 21. července 2014. Vzdálenost sondy od jádra se snížila ze 14 tisíc kilometrů na 5 000 km. Kometa se v té době nacházela zhruba ve vzdálenosti 555 miliónů km od Slunce. Byla naměřena teplota -70 °C, což je asi o 20 až 30 stupňů více, než by odpovídalo ledovému tělesu v pozorované vzdálenosti. Z toho vědci usoudili, že větší část povrchu jádra musí být pokryta prachem. Tmavší povrch více pohlcuje sluneční záření a tím se zahřívá na vyšší teplotu.

Předpokládá se přiblížení sondy až na 50 km k povrchu kometárního jádra. Přitom budou mimo jiných výzkumů pořízeny i velmi detailní snímku povrchu jádra komety. Snímky, publikované v tomto článku, byly pořízeny 3. srpna 2014 ze vzdálenosti 285 km. Nejnovější – doslova úchvatné – záběry najdete na adrese http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Highlights/Postcards_from_Rosetta.

Tak jako tzv. Rosettská deska nalezená v roce 1799 pomohla rozluštit hieroglyfické písmo a pochopit historii Egypta, sonda Rosetta by měla vnést „nové světlo“ do poznatků nejen o původu komet, ale celé naší Sluneční soustavy.

Zdroj: http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_arrives_at_comet_destination

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz