Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Zatímco v průběhu minulého víkendu prolétla evropská kometární sonda Rosetta kolem planetky Lutetia, naopak „recyklovaná“ americká sonda si to namířila na kosmické rendezvous s kometou. Pod novým označením Deep Impact/Epoxi směřuje ke kometě 103P/Hartley 2 a kolem tohoto ledového „tuláka“ prolétne 4. listopadu 2010. Avšak nejprve sonda – která původně směřovala v roce 2005 k jiné kometě – musela absolvovat gravitační manévr v blízkosti Země.
Kosmická sonda Epoxi prolétla kolem Země 27. června 2010 a využila gravitačního působení naší planety ke zvýšení vlastní rychlosti za účelem dosažení požadované dráhy k cílové kometě.
Členové vědeckého týmu NASA z Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, v současné době analyzují data zaslaná sondou na Zemi během průletu kolem planety k přesnému určení její trajektorie za účelem přípravy budoucího průletu kolem komety a jejího výzkumu.
Kosmická sonda Epoxi byla původně zkonstruována pro NASA pod názvem Deep Impact. Při jejím průletu kolem komety 9P/Tempel 1 se od mateřské sondy oddělilo pouzdro (impaktor), které bylo záměrně navedeno na kolizní dráhu s kometou. Při vzájemné srážce došlo k vyvržení části kometárního materiálu, což umožnilo studovat složení jádra komety.
Během nedávného průletu mateřské sondy kolem Země se nepočítalo s pořízením žádných snímků naší planety. Informoval o tom Michael A'Hearn (University of Maryland), hlavní vědecký pracovník mise Epoxi.
Protože průlet kolem Země měl odlišný průběh, než jaký se očekává u komety Hartley 2, krátký průlet sondy rovněž nebyl využit ani jako generální zkouška pro následnou pozorovací kampaň. Skutečnou pozorovací kampaň bude sonda vykonávat po dobu 3 měsíců včetně okamžiku největšího přiblížení ke kometě 4. listopadu 2010.
V době průletu kolem jádra komety bude probíhat pozorování prostřednictvím tří přístrojů sondy, kterými jsou dva dalekohledy pro viditelné světlo a jeden infračervený spektrometr.
Epoxi je prodloužená mise meziplanetární sondy s názvem Deep Impact. Její pojmenování je odvozeno z jejích dvou výzkumných úkolů: Extrasolar Planet Observation and Characterization (EPOCh) a Deep Impact Extended Investigations (DIXI).
Doposud byly detailně zblízka zkoumány pouze čtyři komety. V tomto případě budeme mít vůbec první příležitost studovat dvě různé komety aparaturou na jedné kosmické sondě. To je výborná příležitost k porovnání získaných dat. Sledování komety Hartley 2 přístroji sondy Deep Impact/Epoxi bude zahájeno 5. září 2010. Ke kometě, kolem níž prolétne rychlostí 12,3 km/s, se nejvíce přiblíží na vzdálenost 700 km. Odhadovaný průměr jádra komety je 1,2 km.
Zdroj: http://www.space.com/missionlaunches/epoxi-comet-hartley2-rendezvous-100709.html
autor: František Martinek