Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Sonda Juno se přibližuje k Jupiterovu měsíci Io

Sonda Juno se přibližuje k Jupiterovu měsíci Io

06.06.2023

Kosmická sonda NASA s názvem Juno proletěla kolem Jupiterova vulkanického měsíce Io v úterý 16. května 2023 a poté kolem samotného plynného obra. Průlet kolem měsíce byl zatím nejbližší, ve vzdálenosti asi 35 500 kilometrů. Nyní, ve třetím roce své prodloužené mise zkoumající nitro Jupitera, bude sonda na sluneční pohon také zkoumat soustavu prstenců, kde se nacházejí některé vnitřní měsíce planety Jupiter.

K dnešnímu dni uskutečnila Juno 51 průletů kolem Jupitera, a také shromáždila data během blízkých setkání se třemi ze čtyř galileovských měsíců – ledovými světy Europa a Ganymed a „ohnivým“ měsícem Io. „Io je nejvulkaničtější nebeské těleso, jaké ve Sluneční soustavě známe,“ řekl Scott Bolton, hlavní výzkumník pro sondu Juno ze Southwest Research Institute v San Antoniu. „Pozorováním v průběhu času během několika průletů můžeme sledovat, jak se sopky liší – jak často vybuchují, jak jsou jasné a horké, zda jsou zapojeny do skupiny nebo sólo a zda se mění tvar lávového proudu.“

Io, o něco větší než pozemský Měsíc, je světem v neustálých proměnách. Nejen největší planeta Sluneční soustavy jej neustále gravitačně deformuje, ale také jeho sourozenci – Europa a největší měsíc ve Sluneční soustavě Ganymed. Výsledkem je, že Io je neustále natahován a stlačován, což jsou akce spojené s vytvořením lávy, kterou lze pozorovat při erupcích z mnoha vulkánů.

Série snímků Io pořízená kamerou JunoCam 
na palubě sondy Juno během čtyř průletů
kolem měsíce

Zatímco sonda Juno byla navržena pro studium Jupitera, její četné senzory navíc poskytly množství dat o měsících planety. Spolu se svou kamerou pro viditelné světlo JunoCam mohou přístroje sondy JIRAM (Jovian InfraRed Auroral Mapper), SRU (Stellar Reference Unit) a MWR (Microwave Radiometer) studovat sopky na Io a jak sopečné erupce interagují s mocnou magnetosférou Jupitera a polárními zářemi.

Vstupujeme do další úžasné části mise Juno, jak se postupně přibližujeme k měsíci Io. Tento 51. průlet kolem Jupitera nám poskytl zatím nejbližší pohled na tento měsíc,“ řekl Bolton. „Naše nadcházející průlety v červenci a říjnu nás ještě více přiblíží a povedou ke dvojitému průletu kolem Io v prosinci tohoto roku a v únoru příštího roku, kdy prolétne do 1500 kilometrů od jeho povrchu. Všechny tyto průlety poskytnou nádherný výhled na vulkanickou aktivitu tohoto úžasného měsíce. Data by měla být nádherná.“

Během svých průletů kolem Jupitera se Juno přiblížila nízko nad vrcholky mraků planety – až na vzdálenost asi 3 400 kilometrů. Sonda se během těchto průletů přibližuje k planetě přes severní pól a vystupuje přes jih a pomocí svých přístrojů sonduje prostředí pod zatemňující oblačností, studuje nitro Jupitera a polární záře, aby se dozvěděla více o původu planety, její struktuře, atmosféře a magnetosféře. Juno obíhá kolem Jupitera již více než 2 505 pozemských dnů a uletěla přes 820 milionů kilometrů.

Sopečná aktivita Io na snímcích ze sondy Juno;
foto 14. 12. 2022 a 1. 3. 2023

Kosmická sonda dorazila k Jupiteru 4. července 2016. K prvnímu vědeckému průletu došlo o 53 dní později a sonda pokračovala s touto oběžnou dobou až do průletu kolem Ganymedu 7. června 2021, což zkrátilo její oběžnou dobu na 43 dní. Průlet kolem Europy 29. září 2022 zkrátil dobu oběhu na 38 dní. Po dalších dvou průletech kolem Io, 16. května a 31. července, zůstane oběžná doba Juno pevně stanovena na 32 dní.

Io je pouze jedním z nebeských těles, které se během této prodloužené mise nadále ocitají pod drobnohledem Juno,“ řekl zastupující projektový manažer Juno Matthew Johnson z NASA Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii. „Stejně jako neustále měníme oběžnou dráhu sondy, abychom umožnili nové perspektivy výzkumu Jupitera a průlety nízko nad noční stranou planety, bude sonda také studovat některé Jupiterovy prstence, aby se dozvěděla více o jejich původu a složení.“

NASA Jet Propulsion Laboratory, divize Caltechu v Pasadeně v Kalifornii, řídí misi Juno pro hlavního výzkumníka Scotta J. Boltona ze Southwest Research Institute v San Antoniu. Juno je součástí programu NASA New Frontiers Program, který je řízen v Marshall Space Flight Center NASA v Huntsville v Alabamě pro ředitelství vědeckých misí agentury ve Washingtonu. Kosmickou sondu postavila a provozuje společnost Lockheed Martin Space v Denveru.

Zdroj: https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-s-juno-mission-getting-closer-to-jupiter-s-moon-io

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies