Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Sonda Juno odhaluje tajemství vulkanického měsíce Io a bouří na Jupiteru

Sonda Juno odhaluje tajemství vulkanického měsíce Io a bouří na Jupiteru

24.04.2024

Publikovaná momentka pocházející z animace, vytvořené pomocí dat shromážděných kamerou JunoCam na palubě sondy Juno, je uměleckým konceptem, který ukazuje letecký pohled na Loki Patera, lávové jezero na Jupiterově měsíci Io. 200 kilometrů široké jezero je plné magmatu, lemované žhavou lávou a poseté ostrovy. Loki Patera poskytuje velkolepý odraz, když jej snímala JunoCam během průletů kolem měsíce v prosinci 2023 a únoru 2024, což naznačuje, že i další části povrchu Io jsou hladké jako sklo. Velký ostrov uvnitř lávového jezera Loki Patera nemá jméno.

Vědci z mise NASA k Jupiteru nazvané Juno transformovali data shromážděná během dvou nedávných průletů kolem Io do animací, které zvýrazňují dva z nejdramatičtějších rysů měsíce: horu a téměř jako sklo hladké jezero chladnoucí lávy. Mezi další nedávné vědecké výsledky získané kosmickou sondou patří aktualizace o Jupiterových polárních cyklonech a množství vody. Nová zjištění oznámil 16. dubna 2024 Scott Bolton, hlavní výzkumník Juno, během tiskové konference na Valném shromáždění Evropské geofyzikální unie ve Vídni.

Detailní pozorování během průletu

Přístroj JunoCam na sondě Juno zachytil
Jupiterův měsíc Io během 60. průletu sondy
kolem Jupiteru 9. dubna 2024

Juno provedla extrémně těsné průlety kolem Io v prosinci 2023 a v únoru 2024, dostala se na vzdálenost asi 1 500 kilometrů od povrchu, čímž získala první detailní snímky severních šířek měsíce. „Io je poseto sopkami a několik z nich jsme zachytili v akci,“ řekl Scott Bolton. „Získali jsme také skvělé detailní záběry a další údaje o 200 kilometrů širokém lávovém jezeře zvaném Loki Patera. Je tam úžasný detail, který ukazuje tyto bláznivé ostrovy zasazené uprostřed potenciálně magmatického jezera lemovaného horkou lávou. Zrcadlový odraz jezera, který naše přístroje zaznamenaly, naznačuje, že části povrchu Io jsou hladké jako sklo a připomínají vulkanicky vytvořené obsidiánové sklo na Zemi.“

Mapy vytvořené pomocí dat shromážděných přístrojem Microwave Radiometer (MWR) odhalují, že Io má nejen relativně hladký povrch ve srovnání s ostatními galileovskými měsíci Jupitera, ale má také póly, které jsou chladnější než střední zeměpisné šířky.

Polární oblasti

Během prodloužené mise prolétá kosmická sonda Juno při každém průletu blíže k severnímu pólu Jupitera. Tato měnící se orientace umožňuje přístroji MWR zlepšit rozlišení severních polárních cyklonů na Jupiteru (viz připojený obrázek). Data umožňují srovnání pólů ve více vlnových délkách a odhalují, že ne všechny polární cyklóny jsou vytvořeny stejně.

Osm cirkumpolárních cyklónů kolem centrálního
cyklónu na severním pólu Jupitera

Snad nejmarkantnější příklad této disparity lze nalézt u centrálního cyklónu na severním pólu Jupitera,“ řekl Steve Levin, vědecký pracovník projektu Juno z NASA's Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii. „Je jasně viditelný na snímcích v infračerveném i viditelném světle, ale jeho mikrovlnný podpis není zdaleka tak silný jako u jiných okolních bouří. To nám říká, že jeho podpovrchová struktura se musí velmi lišit od ostatních cyklónů. Tým MWR pokračuje ve shromažďování dalších a lepších mikrovlnných dat při každém oběhu, takže očekáváme vytvoření podrobnější 3D mapy těchto zajímavých polárních bouří.“

Složený snímek z kamery JunoCam na palubě sondy Juno ukazuje osm cirkumpolárních cyklónů kolem centrálního cyklónu nacházejícího se na severním pólu Jupitera. Velikosti těchto cyklónů se pohybují od 2 400 kilometrů do 2 800 kilometrů v průměru. Kompozitní snímek ukazuje pozoruhodnou stabilitu oktogonální konfigurace. Od zahájení mise Juno v roce 2016 se neobjevily ani nezmizely žádné cyklóny.

Jupiterova voda

Jedním z hlavních vědeckých cílů mise je shromáždit data, která by vědcům mohla pomoci lépe porozumět množství vody na Jupiteru. Za tímto účelem však vědecký tým Juno nepátrá po kapalné vodě. Místo toho se snaží kvantifikovat přítomnost molekul kyslíku a vodíku (molekul, které tvoří vodu) v atmosféře Jupitera. Přesný odhad je rozhodující pro poskládání puzzle formací o naší Sluneční soustavě.

Jupiter byl pravděpodobně první planetou, která vznikla, a obsahuje většinu plynu a prachu, které nebyly začleněny do Slunce. Množství vody má také důležité důsledky pro meteorologii plynného obra (včetně toho, jak se pohybují větrné proudy na Jupiteru) a pro vnitřní strukturu.

V roce 1995 poskytla sonda NASA s názvem Galileo soubor údajů o množství vody na Jupiteru během 57minutového sestupu pouzdra do atmosféry obří planety. Data však vytvořila více otázek než odpovědí, což naznačovalo, že atmosféra plynného obra byla nečekaně horká a – na rozdíl od toho, co naznačovaly počítačové modely – bez vody.

Sonda provedla úžasnou vědu, ale její data byla tak daleko od našich modelů množství vody na Jupiteru, že jsme zvažovali, zda místo, z něhož odebírala vzorky, může být výjimečné. Ale před Juno jsme to nemohli potvrdit,“ řekl Bolton. „Nyní, s nedávnými výsledky získanými na základě dat MWR, jsme zjistili, že množství vody v blízkosti Jupiterova rovníku je zhruba třikrát až čtyřikrát větší. To definitivně ukazuje, že místem vstupu pouzdra sondy Galileo byla anomálně suchá oblast podobná poušti.“

Výsledky podporují přesvědčení, že během formování Sluneční soustavy mohl být materiál vodního ledu zdrojem obohacení těžkými prvky (chemické prvky těžší než vodík a helium, které byly nahromaděny Jupiterem) během formování a/nebo vývoje plynného obra. Vznik Jupitera zůstává záhadou, protože výsledky sondy Juno o jádru plynného obra naznačují velmi nízký výskyt vody – záhadu, kterou se vědci stále snaží vyřešit.

Data během zbytku prodloužené mise Juno mohou pomoci, a to jak tím, že vědcům umožní porovnat množství vody na Jupiteru v blízkosti polárních oblastí s rovníkovou oblastí, tak tím, že vrhnou další světlo na strukturu zředěného jádra planety.

Během posledního průletu sondy Juno kolem Io, 9. dubna 2024, se sonda dostala do vzdálenosti asi 16 500 kilometrů od povrchu měsíce. Svůj 61. průlet kolem Jupiteru uskuteční 12. května 2024.

Zdroj: https://scitechdaily.com/nasas-juno-unlocks-secrets-of-ios-volcanic-fury-and-jupiters-storms/ a https://www.missionjuno.swri.edu/news/nasa-s-juno-gives-aerial-views-of-mountain-lava-lake-on-io

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz