V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Tak jsme konečně dočkali! Na Slunci jsou opět skvrny. Ano slyšíte (vidíte) dobře, ne skvrna, ale skvrny a dokonce ve dvou skupinách! Což je na současné hluboké minimum opravdu výkon.
Ještě 21. září byla dlouhodobá statistika výskytu slunečních skvrn velmi tristní. Na Slunci se skvrny nevyskytovaly předchozích 19 dní v řadě. Plných 212 dní v dosavadním průběhu roku 2009 nebyla na Slunci vůbec žádná skvrna a průměrný počet dní beze skvrn byl v současném minimu překročen téměř dvakrát ve srovnání s průměrem. Zatímco při dosud pozorovaných minimech sluneční aktivity bylo v průměru 485 bezskvrnných dní, v průběhu současného minima jich bylo již 723 (od roku 2004 dodnes).
Dne 16. září ale sonda STEREO, která má díky své současné pozici ve Sluneční soustavě možnost podívat se takříkajíc „za roh“ Slunce, zaznamenala rychle se vyvíjející aktivní oblast v místě na slunečním disku nepozorovatelném ze Země.
Dne 22. září po půlnoci našeho času se tato oblast, později označená jako NOAA 1026, v důsledku vlastní rotace Slunce objevila na východním okraji slunečného disku. Obsahovala dvě skvrny s bohatou strukturou fakulových polí v jejich okolí. Wolfowo relativní číslo slunečních skvrn bylo v tomto okamžiku 12 (spaceweather.com).
V tentýž den se ale začala severně od rovníku vyvíjet další aktivní oblast a na snímcích pořízených ve viditelném světle v 8:26 SELČ na Observatoři Kanzelhohe v Německu bylo možné v ní zaznamenat skupinku několika malých skvrn. Oblast dostala označení NOAA 1027. Dne 23. září v ranních hodinách bylo Wolfovo číslo 26 (Spaceweather).
Obě aktivní oblasti se poměrně rychle vyvíjejí a zejména skvrny v NOAA 1027 narostly za posledních 24 hodin (do 23. září dopoledne) do velkých rozměrů a jsou pozorovatelné malými přístroji, určenými ke sledováni Slunce.
Máte-li příležitost a chuť, určitě se na skvrny podívejte nebo využijte služeb některé hvězdárny. Ale pozor na zrak! (Jak a čím pozorovat...)
Společně můžeme jen doufat, že těchto několik aktivních dní je definitivním koncem hlubokého minima a že na další skvrny již nebudeme muset čekat řady dní.
autor: Jiří Srba