Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Sluneční hrátky na Paranalu

Sluneční hrátky na Paranalu

06.05.2008

ESO 012/08 tisková zpráva

Pracovníci ESO se podělili o úžasné snímky slunečních úkazů.

Cerro Paranal, domovina ESO a VLT, je jistě jedním z nejvhodnějších pozorovacích stanovišť na světě. Snímky zelených a modrých záblesků Slunce či tzv. gegenscheinu, pořízené zaměstnanci ESO na Paranalu, jsou toho důkazem.

Zemská atmosféra funguje jako obří hranol, který rozkládá sluneční světlo. Při jedinečných atmosférických podmínkách, jež můžeme pravidelně nalézt i na Paranalu, tak můžeme spatřit tzv. zelené a modré záblesky zapadajícího Slunce. Jev je na Evropské jižní observatoři natolik populární, že se zde při západu Slunce zaměstnanci pravidelně scházejí s nadějí, že zelený záblesk uvidí.

Zelené a modré záblesky trvají pouze okamžik. Atmosféra musí být klidná a pohled na Slunce nezahalen žádnými mraky. Na Paranalu panují takovéto podmínky často. Hora je vysoká 2635 m n. m. a obloha jasná více jak 300 dní v roce. Stojí zde VLT se svými čtyřmi 8,2 metrovými dalekohledy a dalšími čtyřmi 1,8 metrovými pomocnými dalekohledy. Všechny dalekohledy tvoří dohromady nejmodernější optický dalekohled světa.

Stéphane Guisard, zaměstnanec ESO, loví zelené záblesky již několik let a povedlo se mu je zachytit již při mnoha příležitostech. Uvedený obrázek je součástí jeho obsáhlé sbírky. „Zachytit zelený záblesk je nejnáročnější, pokud je Slunce stále nad obzorem a hraje všemi barvami,“ říká Guisard. Jeho kolegovi Guillaume Blanchardovi se povedl ještě unikátnější kousek. Během vánočních svátků byl jedním z mála, kdo vytrval v tradici a přišel pozorovat západ Slunce. Dostalo se mu tak příležitosti zvěčnit modrý záblesk svým amatérským dalekohledem. Zálibu ve fotografování má rovněž další za zaměstnanců ESO Yuri Beletsky. Dává však přednost noční obloze. V příznivých pozorovacích podmínkách může pořizovat jedinečné snímky. Na jednom takovém zachytil velice zajímavý úkaz, který rovněž souvisí se Sluncem, tzv. zodiakální světlo a gegenschein (německý výraz pro protisvit).

Jak zodiakální světlo, tak gegenschein jsou odrazem slunečního světla od meziplanetárního prachu. Úkazy jsou natolik slabé, že jsou pozorovatelné pouze z míst bez světelného znečištění. Většina meziplanetárního prachu Sluneční soustavy leží v rovině ekliptiky. Ekliptika je rovinou, poblíž které obíhjí planety Sluneční soustavy. Zodiakální světlo a gegenschein lze proto pozorovat právě poblíž této roviny. Přesněji: zodiakální světlo pozorujeme v blízkosti Slunce a gegenschein při pohledu na oblohu opačným směrem, než se právě Slunce nachází. Každá z malých částic prachu, jež pochází z komet a asteroidů, se chová jako malý měsíc, který odráží světlo naší mateřské hvězdy. „Kdybychom mohli pohlédnout zblízka na jednotlivé částice prachu, potom by částice uprostřed gegenscheinu vypadaly jako malé úplňky. Ostatní částice by vypadaly jako malé měsíční srpky,“ vysvětluje astronom Colin Snodgrass. „Nicméně ani VLT nemůže jednotlivé částice prachu pozorovat. Namísto toho vidíme na snímcích společný efekt všech částic dohromady v podobě odraženého slunečního světla.“

 

Galerie snímků: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/phot-12-08.html

Zdroj: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/pr-12-08.html

autor: Tomáš Mohler


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies