Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Ruský FREND je připraven zahájit měření neutronového toku na Marsu

Ruský FREND je připraven zahájit měření neutronového toku na Marsu

29.06.2016

Ruská agentura Roskosmos hlásí, že byly úspěšně zakončeny zkoušky vědeckých přístrojů kosmické sondy Trace Gas Orbiter (TGO) pro misi ExoMars-2016.

Mise ExoMars je společným projektem agentury Roskosmos a Evropské kosmické agentury (ESA) na výzkum Marsu, jeho povrchu, atmosféry a klimatu z oběžné dráhy i z povrchu planety. Projekt otevře novou etapu výzkumu vesmíru pro Evropu a Rusko.

Nosná raketa „Proton-M“ s historicky první společnou misí Evropy a Ruska s cílem hledání stop života na Marsu ExoMars-2016 startovala v březnu 2016 z kosmodromu Bajkonur.

„V rámci plánovaných kontrolních testů funkčnosti přístrojů v době letu k cíli byl v polovině června ruský přístroj FREND komplexně zapojen včetně detektorů neutronů, byly provedeny prověrky činnosti a nezbytná kalibrační měření v různých konfiguracích. Všechny detektory přístroje FREND fungují správně a jsou připraveny zahájit měření toku neutronů v okolí Marsu s cílem identifikace oblastí výskytu vodíku ve svrchní části půdy planety. Přístroj zůstane zapnutý a bude provádět měření po celou dobu letu k Marsu“, uvádí se ve zprávě.

Rovněž bez problémů proběhlo zapojení a testy spektrometrického komplexu ACS připraveného v Institutu kosmických výzkumů (IKI).

„Během zkoušky bylo provedeno více než čtyřicet vědeckých měření, včetně nasměrování ke Slunci, a také řada kalibrací, ať už na vesmírné objekty nebo kalibrace interní. Kromě registrace spekter a záznamu dalších vědeckých údajů, bylo provedeno také mapování teplotních režimů uvnitř každého z přístrojů, včetně funkce řízeného chlazení. Byly také prověřeny měřitelné charakteristiky elektrických vlastností celého zařízení“, uvádí Roskosmos.

Přístroj FREND (Fine Resolution Epithermal Neutron Detector - Detektor epitermálních neutronů s vysokým rozlišením) – tento detektor neutronů je určený pro mapování vodíku v podpovrchových vrstvách Marsu (do hloubky 1 metru) s cílem identifikovat podpovrchový vodní led. Dále je určen k měření okolního záření na oběžné dráze. Při identifikaci podpovrchového vodního ledu by měl být 10krát citlivější než dosavadní přístroje. Vedoucím experimentu je Dr. Igor G. Mitrofanov (IKI RAN, Moskva, Rusko).

Přístroj ACS (Atmospheric Chemistry Suite - Soubor ke studiu chemie atmosféry) – soubor tří infračervených přístrojů určených k výzkumu chemismu a struktury marsovské atmosféry (včetně rozložení aerosolových částic, plynů, teplot apod.). ACS doplňuje experiment NOMAD a pokrývá spektrální oblast dále do infračervených oblastí spektra. Při mapování využívá měření slunečního záření po průchodu danými vrstvami planetární atmosféry při západech a východech Slunce pro pozici sondy. Přístroj byl vyroben v Institutu kosmických výzkumů (IKI) Ruské akademie věd. Vedoucím experimentu je prof. Oleg I. Korablev (IKI RAN, Moskva, Rusko).

Poznámka:

Epitermální neutrony – neutrony středních energií, tedy s energiemi od 0,5 eV do cca 0,1-05 MeV (energeticky se nacházejí mezi energiemi tepelných neutronů a rychlých neutronů).

Redakčně upraveno a doplněno.

Zdroj: http://ria.ru/science/20160623/1450218463.html#ixzz4CrcXADmY a http://exploration.esa.int/mars/46048-programme-overview/

autor: Naďa Lenžová


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies