Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Rover Perseverance zkoumá tajemství starověkého marťanského jezera

Rover Perseverance zkoumá tajemství starověkého marťanského jezera

16.12.2023

Při příležitosti 1000. marťanského dne na rudé planetě vozítko Perseverance nedávno dokončilo průzkum starověké říční delty, která obsahuje důkazy o jezeře, které před miliardami let naplnilo kráter Jezero. Šestikolový robot dosud shromáždil celkem 23 vzorků, které odhalují geologickou historii této oblasti Marsu.

Životně důležité objevy v marťanských vzorcích
Jeden vzorek nazvaný „Lefroy Bay“ obsahuje velké množství jemnozrnného oxidu křemičitého, materiálu, o kterém je známo, že na Zemi uchovává staré fosilie. Další vzorek „Otis Peak“ obsahuje značné množství fosfátu, který je často spojován se životem, jak jej známe. Oba tyto vzorky jsou také bohaté na uhličitan, který může uchovávat záznam o podmínkách prostředí z doby, kdy hornina vznikla.

Poslední objevy byly sdíleny v úterý 12. prosince 2023 na podzimním setkání American Geophysical Union v San Franciscu.

Geologická historie kráteru Jezero
„Jako místo přistání jsme vybrali kráter Jezero, protože snímky z oběžné dráhy ukázaly deltu – jasný důkaz, že kráter kdysi zaplňovalo velké jezero. Kráter Jezero je potenciálně obyvatelné prostředí a horniny v deltě jsou skvělým prostředím pro uložení známek starověkého života jako zkamenělin do geologického záznamu,“ řekl vědec projektu Perseverance Ken Farley z Caltechu. „Po důkladném průzkumu jsme dali dohromady geologickou historii kráteru a zmapovali jeho fázi jezera a řeky od začátku do konce.“

Snímek kráteru Jezero překrytý mapou
s mineralogickými daty

Kráter Jezero vznikl při dopadu asteroidu před téměř 4 miliardami let. Poté, co zde robot Perseverance v únoru 2021 přistál, vědecký tým mise zjistil, že dno kráteru je vytvořeno z vyvřelé horniny vzniklé z podpovrchového magmatu nebo ze sopečné činnosti na povrchu. Od té doby našli pískovec a jíly, signalizující příchod první řeky do kráteru o stovky milionů let později. Nad těmito horninami jsou bahenní kameny bohaté na sůl, které signalizují přítomnost mělkého jezera, kde dochází k odpařování. Tým se domnívá, že jezero nakonec vyrostlo do šířky až 35 kilometrů v průměru a bylo hluboké až 30 metrů.

Později rychle tekoucí voda unášela balvany z oblasti mimo kráter Jezero a dopravovala je na vrchol delty. „Byli jsme schopni vidět široký nástin těchto kapitol v historii Jezera na orbitálních snímcích, ale vyžadovalo to podrobný průzkum roverem Perseverance, abychom skutečně do detailů porozuměli časové ose,“ řekla Libby Ivesová, postdoktorandka z NASA Jet Propulsion Laboratory, která misi řídí.

Lákavé vzorky
Vzorky shromážděné roverem Perseverance jsou velké asi jako kus křídy ve třídě a jsou uloženy ve speciálních kovových tubách jako součást kampaně Mars Sample Return, společného úsilí NASA a ESA. Doprava vzorků na Zemi by vědcům umožnila studovat je pomocí výkonného laboratorního vybavení, které je příliš velké na to, aby je bylo možné dopravit na Mars.

Přístroje roveru Perseverance jsou schopny detekovat jak mikroskopické, fosilní struktury, tak chemické změny, které mohly zanechat starověké mikroby, ale dosud neviděly důkazy ani pro jednu z nich.
U dalšího zkoumaného cíle zvaného „Ouzel Falls“ přístroj detekoval přítomnost železa spojeného s fosfátem. Fosfát je součástí DNA a buněčných membrán všeho známého pozemského života a je součástí molekuly, která pomáhá buňkám přenášet energii.

Máme ideální podmínky pro nalezení známek starověkého života v místě, kde najdeme uhličitany a fosfáty, které ukazují na vodnaté, obyvatelné prostředí, a také oxid křemičitý, který je skvělý na ochranu vzorků,“ řekl Morgan Cable z JPL.

Práce roveru Perseverance samozřejmě není zdaleka hotová. Probíhající čtvrtá vědecká kampaň mise prozkoumá okraj kráteru Jezero, poblíž vstupu do kaňonu, kde řeka kdysi zaplavila dno kráteru. Podél okraje byly spatřeny bohaté usazeniny uhličitanu, které na orbitálních snímcích zřetelně vynikají.

Zdroj: https://scitechdaily.com/red-planet-revelations-nasas-perseverance-rover-probes-secrets-of-ancient-martian-lake/ a https://mars.nasa.gov/news/9520/nasas-perseverance-rover-deciphers-ancient-history-of-martian-lake/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies