Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Revoluční lunární historie: Vědci zavádějí novou časovou osu

Revoluční lunární historie: Vědci zavádějí novou časovou osu

14.03.2024

Nový výzkum přináší významné aktualizace měsíční stratigrafické časové škály, zahrnující holistický pohled na vývoj Měsíce po éře Apollo. Rozdělením historie Měsíce do tří eonů na základě souhry vnitřních a vnějších procesů vědci zdůrazňují klíčové evoluční fáze od vzniku magmatického oceánu až po současnou dominanci impaktních událostí. Identifikace „formace Das“ a zjemnění přednektarijského období na období magma-oceánie a aitkenian nabízí podrobnější a systematičtější rámec pro pochopení měsíční evoluce s důsledky pro studium dalších pozemských planet.

Nový výzkum, který vedli Dijun Guo z National Space Science Center při Čínské akademii věd, Jianhzong Liu z Ústavu geochemie při Čínské akademii věd a James W. Head z Brown University přehodnocuje základní lunární stratigrafickou časovou osu, která navrhuje významné revize, aby zahrnovala širší a integrovanější perspektivu. Tato aktualizace zvažuje podstatný pokrok, kterého bylo dosaženo v lunární vědě od misí Apollo.

Stratigrafický sloupec Měsíce odpovídající
nové časové škále

Pro začátek je evoluční historie Měsíce rozdělena do tří odlišných fází založených na časové souhře exogenních a endogenních procesů při změně Měsíce. Tyto fáze jsou definovány jako jednotky časového měřítka na úrovni Eon, které poskytují vhled do časové dynamiky měsíčního vývoje. Eolunarian Eon (4,52–4,31 Ga) se vztahuje k tvorbě magmatického oceánu, diferenciaci a tuhnutí primární kůry, což je fáze evoluce, která do značné míry zahrnuje endogenní síly a procesy.

Paleolunární Eon (4,31–3,16 Ga) je charakterizován srovnatelnými účinky endogenních a exogenních procesů, včetně velkých impaktních událostí a významných vulkanických aktivit. Neolunarian Eon (3,16 Ga–současnost) představuje éru ovládanou exogenními procesy, charakterizovanou sníženou vulkanickou činností a převahou impaktních událostí při modifikaci měsíčního povrchu.

Zpřesnění měřítka lunárního času
Kromě toho vědci identifikovali vyvrženou vrstvu jižního pólu-Aitken Basin a pojmenovali ji „Das Formation“. Jako nejstarší vrstva, která je výsledkem exogenních procesů v měsíční kůře, slouží formace Das jako hranice mezi eolunárními a paleolunárními eony. Využitím formace Das jako markeru se dříve definované pre-nektarijské období dále dělí na dvě odlišná období: rané magma-oceánské období a relativně pozdější aitkenské období.

Nově navržené schéma lunárního časového měřítka sestávající ze tří jednotek Eonů a šesti jednotek Period nabízí systematický rámec pro popis evoluční historie Měsíce. Toto schéma účinně ilustruje výhody vyjádření progrese, vývoje a transformace endogenních i exogenních procesů, které proběhly na Měsíci. Toto schéma bylo použito v měsíční globální geologické mapě v měřítku 1:2,5 milionu sestavené stejnou skupinou a má významné důsledky pro studium geologického vývoje jiných pozemských planet.

Zdroj: https://scitechdaily.com/revolutionizing-lunar-history-scientists-introduce-a-new-timeline/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies