V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Rakouský ministr pro vědu Johannes Hahn dnes na konferenci, pořádané na hvězdárně Vídeňské univerzity zveřejnil, že Rakousko bude usilovat o vstup do ESO k 1. červenci tohoto roku. O tomto kroku rozhodla rakouská vláda. Ministr Hahn říká: „Naše členství v ESO umožní rakouským vědcům spolupráci se světovou jedničkou v astronomii. Posílí rakouskou vědu a poskytne mladým vědcům příložitost pokračovat v jejich práci na observatoři. Rakousko tímto krokem posílí evropskou vědu a výzkum.“
Rakouští vědci usilují o členství již mnoho let a nedávné rozhodnutí vlády je tak pro ně velkým vítězstvím. Členství v ESO je rovněž krokem k rozvoji evropského výzkumného a inovačního prostoru, jenž je důležitou součástí Lisabonské strategie. „Organizace ESO vítá nabídku Rakouska. Cením si důležitého rozhodnutí rakouské vlády a těším se na blízkou spolupráci s rakouskými přáteli a kolegy v nadcházejících letech,“ komentuje rozhodnutí generální ředitel ESO Tim de Zeeuw.
Rakouským astronomům přinese členství v ESO mnoho výhod. Získají neomezený přístup k nejdokonalejším pozorovacím zařízením včetně nejvyspělejšího optického dalekohledu světa VLT (Very Large Telescope). Mohou plně spolupracovat na projektu ALMA. Se svými evropskými kolegy bodou mít možnost spolupracovat na připravovaných projektech, jako je například realizace E-ELT (ESO's Extremely Large Telescope), který je momentálně ve fázi vývoje. Všechny uvedené projekty vyžadují ke své realizaci ty nejvyspělejší techonologie. Optiku, detektory, lehké materiály atd. Rakouské členství v ESO otevírá dveře rakouskému průmyslu a vědeckým ústavům, jenž se mohou na vývoji potřebných technologií účastnit.
Hlavními výzkumnými centry v Rakousku jsou univerzity v Grazu, Innsbrucku a Vídni. Snahu o účast na budoucích projektech projevili také vědci z oblasti matematiky, aplikované fyziky a výpočetní techniky.
Rakouská žádost bude formálně projednána na zasedání rady ESO ve dnech 3. - 4. června a poté musí být její rozhodnutí ještě schváleno v rakouském parlamentu.
Multimedia: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/phot-11-08.html
Zdroj: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/pr-11-08.html
autor: Tomáš Mohler