Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Prstenec objeven u transneptunské planetky Quaoar

Prstenec objeven u transneptunské planetky Quaoar

12.02.2023

Nově detekovaný prstenec se nachází ve vzdálenosti 7,4 poloměru od planetky Quaoar – mnohem dále od objektu než prstence kolem Saturnu. Quaoar je transneptunský objekt o průměru asi 1 100 km. Podobně jako trpasličí planeta Pluto i tento objekt přebývá v Kuiperově pásu, v ledovém poli trosek těles podobných kometám. Obíhá ve vzdálenosti 45,1-45,6 astronomických jednotek (AU) od Slunce a má oběžnou dobu 284,5 roku.

Quaoar objevili 4. června 2002 astronomové z California Institute of Technology (Caltech) Michael Brown a Chadwick Trujillo pomocí snímků z dalekohledu na Mount Palomaru. Také známý jako 2002 LM60, má asteroid jeden měsíc Weywot, který obíhá ve vzdálenosti 24 poloměrů planetky Quaoar. Weywot, objevený 22. února 2007, má průměr asi 80 kilometrů.

Planetární prstence jsou pozorovány nejen kolem obřích planet, ale také kolem malých těles, jako je planetka typu Kentaura s názvem Chariklo a trpasličí planeta Haumea,“ řekl profesor Vik Dhillon z University of Sheffield. „Doposud byly všechny známé husté prstence umístěny dostatečně blízko u jejich mateřských těles.“

To, co dělá prstenec kolem Quaoaru pozoruhodným, je to, že leží ve vzdálenosti více než sedmi planetárních poloměrů – dvakrát tak daleko, než jaký byl dříve považován za maximální poloměr podle takzvané Rocheovy meze, což je vnější limit pro vzdálenost, kde se předpokládalo, že kruhové systémy mohou přežít. Pro srovnání, hlavní prstence kolem Saturnu leží ve třech planetárních poloměrech. Tento objev si proto vynutí přehodnocení teorií tvorby prstenců.“

Objev byl učiněn pomocí kosmického dalekohledu ESA CHEOPS a pozemních přístrojů, včetně vysokorychlostní kamery HiPERCAM na Gran Telescopio Canarias o průměru 10,4 metru na La Palma. Prstenec je příliš malý a slabý na to, aby byl vidět přímo na obrázku. Místo toho astronomové svůj objev učinili pozorováním zákrytu hvězdy, kdy světlo ze stálice v pozadí bylo blokováno Quaoarem při oběhu kolem Slunce. Událost trvala necelou minutu, ale neočekávaně jí předcházely a následovaly dva poklesy světla, což svědčí o kruhovém systému typu prstence kolem Quaoaru.

Bylo neočekávané objevit tento nový prstencový systém v naší Sluneční soustavě a dvojnásob neočekávané bylo najít prstence tak daleko od Quaoaru, což zpochybnilo naše předchozí představy o tom, jak takové prstence vznikají,“ řekl Vik Dhillon. „Použití naší vysokorychlostní kamery HiPERCAM bylo klíčem k tomuto objevu, protože událost trvala méně než jednu minutu a prstence jsou příliš malé a slabé, aby je bylo možné vidět na přímém snímku. Každý se dozví o nádherných Saturnových prstencích, když je dítě, takže doufejme, že tento nový objev poskytne další pohled na to, jak vznikly.“

Na tomto objevu kolem Quaoaru je zajímavé, že prstenec materiálu je mnohem dále než Rocheova mez,“ řekl Dr. Giovanni Bruno, astronom z Astrofyzikální observatoře INAF v Catanii. „To je záhada, protože podle konvenčního myšlení se prstence za hranicí Rocheovy meze během několika desetiletí spojí do malého měsíce. V důsledku našich pozorování musí být klasická představa, že husté prstence přežívají pouze uvnitř Rocheovy meze planetárního tělesa důkladně revidována. První výsledky naznačují, že mrazivé teploty na Quaoaru mohou hrát roli v zabránění slepování ledových částic, ale je zapotřebí více výzkumů.“

Objev byl publikován v časopise Nature.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/quaoar-ring-11639.html a https://scitechdaily.com/space-mystery-unexpected-new-ring-system-discovered-in-our-own-solar-system/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz