Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Mnoho zajímavých zákrytových dvojhvězd má nízkou deklinaci a tudíž u nich často nenastává příhodné pozorovací okno. To se týká i hvězdy DD Mon, kterou jsem zařadil do svého programu díky lineárnímu zkracování periody. V blízkosti této hvězdy se během pozorování měnila jasnost jedné slabé hvězdy. Po průzkumu databází se mi podařilo dohledat, že se jedná o známou zákrytovou dvojhvězdu objevenou družicí COROT s označením 1027 86471 (pozice rek.=06h45m35,512s decl.=-00st22m04,36vt. Mo=2454399,4799 per.=1,06493 dne).
Hvězdou měsíce se podruhé stává systém HW Vir, který je v tomto období dobře pozorovatelný. K Beuermann a kol. v červnu 2012 publikovali práci o HW Vir, kde vyslovili teorii o přítomnosti dvou exoplanet na stabilních drahách. Tato práce vznikla jako reakce na práci Lee a kol. z roku 2009, kde jejich interpretace a predikce chování systému HW Vir neodpovídala novým pozorováním po roce 2009. Podrobnější informace jsou obsaženy v článku v e-Perseus - Pozorování proměnných hvězd na hvězdárně ve Valašském Meziříčí – listopad 2012 – hvězda měsíce – HW Vir.
Nové pozorování pro tuto dvojhvězdu jsem pořídil 16.3. 2013, kdy se povedlo i díky krátké periodě a příznivému počasí pořídit dvě po sobě jsoucí primární minima a jedno sekundární. Na obrázku 1 je porovnání O-C diagramů z let 2012 a 2013. Oproti loňskému roku pozorovaná minima nastala o 1 minutu později. Prozatím to vypadá, že závěry práce K. Beuermanna z roku 2012 jsou přesnější a správnější. I když na druhou stranu, při kuloárních diskusích na loňské konferenci sekce proměnných hvězd a exoplanet v Brně se někteří odborníci na toto téma tvářili přinejmenším odmítavě.
Obrázek 1 – O-C diagram zákrytové dvojhvězdy HW Vir
autor: Ladislav Šmelcer