Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Máme za sebou období měsíce s nejkratšími nocemi a od teď se můžeme těšit na jejich prodlužování. Během června bylo pořízeno za šest nocí 1226 měření proměnných hvězd.
Tento měsíc se podařilo mimo jiné pořídit data pro novou excentrickou zákrytovou dvojhvězdu s označením GSC 3152 1202. Díky periodě oběhu složek 2,093745 dne bylo možné pořídit dva dny po sobě primární a následné sekundární minimum.
Následující informace jsou převzaty z práce Bloomera a kol. (IBVS 5962 z ledna 2011)
Zákrytová dvojhvězda GSC 3152-1202 byla v práci Buluta a kol. (2007) označena jako kandidáta s excentrickou drahou. V práci Otera a kol. (2006) jsou uvedeny elementy světelné křivky, ale zřejmě mohou mít prohozené primární a sekundární minima, fázi sekundárního minima uvádí na hodnotě 0,489. Kozyreva a kol. (2009) napozorovali dvě nová minima a jejich sekundární minimum vychází ve fázi 0,5475 (± 5). Podle jejich výsledků navrhují periodu apsidálního pohybu na 15 nebo 50 let.
Obrázek 1
Fázová křivka zákrytové dvojhvězdy GSC 3152.1202. Pozorování proběhlo na hvězdárně ve Valašském Meziříčí ve dnech 18. a 19.6 2012 dalekohledem Celestron 280/1765 mm a kamerou CCD SBIG ST7, kdy bylo změřeno primární a následné sekundární minimum.
Obrázek 2
O-C diagram zákrytové dvojhvězdy GSC 3152.1202. Rozdíl v poloze primárních minim (plné kroužky) a sekundárních minim (kružnice) je důsledek excentrických drah hvězd. Červené symboly odpovídají minimům získaných z pozorování na hvězdárně ve Valašském Meziříčí ve dnech 18. a 19.6 2012.
autor: Ladislav Šmelcer