Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Potvrzeno více než 5 000 exoplanet v naší Galaxii

Potvrzeno více než 5 000 exoplanet v naší Galaxii

02.04.2022

Podle astronomů NASA bylo doposud potvrzeno již více než 5 000 exoplanet včetně malých kamenných těles podobných Zemi, obřích plynných planet mnohokrát větších než Jupiter a tzv. „horkých jupiterů“ na doslova spalujících blízkých oběžných drahách kolem svých mateřských hvězd. V naší Galaxii se pravděpodobně nachází několik stovek miliard planet.

Spolehlivě určený počátek objevování exoplanet nastal v roce 1992 objevem podivné nové planety obíhající dokonce kolem ještě podivnější hvězdy. Jednalo se o typ neutronové hvězdy známé jako pulzar, což je rychle rotující „mrtvá“ hvězda, která pulzuje v důsledku milisekundových záblesků rádiového záření. Měření nepatrných změn v příchodu pulzů umožnilo astronomům odhalit planety obíhající kolem tohoto pulzaru.

Objev rovnou tří planet kolem této rotující hvězdy neodmyslitelně otevřel stavidlo nových objevů,“ říká profesor Alexander Wolszczan z Pennsylvania State University, hlavní autor článku odhalujícího první exoplanety. „Jestliže se nám podařilo odhalit planety obíhající kolem neutronových hvězd, potom planety mohou být v podstatě kdekoliv.“

Mnoho nových objevů dnes určuje více než 5 000 potvrzených exoplanet. Planetární počítadlo se zatím zastavilo 21. 3. 2022, kdy byla doplněna poslední šarže 65 nových exoplanet do seznamu NASA’s Exoplanet Archive.

Rozdělení objevených exoplanet na jednotlivé
základní typy

Zahájili jsme novou éru objevů, které budou navíc prostě doplňovat nové planety do seznamu,“ říká profesor Wolszczan. „A nejedná se jen o čísla. Každá z planet je novým světem, typem nové planety. Jsem nadšený z každého objevu, přestože toho o nich mnoho nevíme,“ dodává Jessie Christiansenová, vedoucí vědecká pracovnice NASA’s Exoplanet Archive a výzkumná pracovnice NASA’s Exoplanet Science Institute at Caltech.

Astronomická družice NASA s názvem TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), která byla vypuštěna v roce 2018, pokračuje v objevování nových exoplanet.

Avšak brzy nová generace výkonných teleskopů a jejich velmi citlivých detektorů zahájená nedávným startem nového kosmického teleskopu JWST (James Webb Space Telescope) bude soustřeďovat světlo z atmosfér exoplanet a bude zjišťovat, jaké plyny jsou přítomny k potenciálnímu ztotožnění a rozlišení signálů obyvatelných podmínek.

Kosmický teleskop Nancy Grace Roman Space Telescope (NGRST), jehož start se připravuje na rok 2027, bude provádět pátrání po nových exoplanetách při použití rozličných metod.

Evropská mise ARIEL (plánovaný start v roce 2029) bude zkoumat především atmosféry exoplanet.

Podle mého názoru je nevyhnutelné, že budeme hledat určité druhy života – s největší pravděpodobností poněkud primitivní druhy života,“ říká profesor Wolszczan. „Blízké spojení mezi chemií života na Zemi a chemickým složením nalezeným v celém vesmíru, stejně tak jako zjištění obecně rozšířených organických molekul předpokládá, že odhalení života samotného je pouze otázkou času.“

Start astronomické družice NASA s názvem Kepler Space Telescope (start v roce 2009), která nedávno ukončila svoji činnost, otevřela nové okno do vesmíru,“ říká William Borucki, hlavní vědecký pracovník mise Kepler.

Zdroj: http://www.sci-news.com/astronomy/5000-confirmed-exoplanets-10645.html a https://www.nasa.gov/feature/jpl/cosmic-milestone-nasa-confirms-5000-exoplanets

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies