Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Ponořte se do ohnivých hádanek měsíce Io s HST, JWST a Juno

Ponořte se do ohnivých hádanek měsíce Io s HST, JWST a Juno

06.09.2023

Southwest Research Institute (SwRI) povede velký projekt Space Telescope Science Institute (STSI) využívající teleskopy HST a James Webb Telescope (JWST) ke vzdálenému studiu Io během komplementárních průletů kosmické sondy Juno kolem měsíce planety Jupiter. Nadcházející průlety sondy Juno nabízejí vynikající příležitost pro kombinaci intenzivních měření in situ s dálkovým průzkumem ze Země, aby bylo možné porozumět vulkanickému příspěvku Io k plazmovému prostředí kolem Jupiteru.

Space Telescope Science Institute nedávno udělil Southwest Research Institute velký projekt využití teleskopů Hubblea a Jamese Webba ke vzdálenému studiu Io, vulkanicky nejaktivnějšího tělesa ve Sluneční soustavě. Studie doplní nadcházející průlety sondy Juno kolem měsíce Jupitera a poskytne pohled na příspěvky Io k plazmovému prostředí kolem Jupiteru.

Společné pozorovací příležitosti
Načasování tohoto projektu je kritické. Během příštího roku Juno několikrát proletí kolem Io a nabídne vzácné příležitosti ke kombinaci in situ měření a vzdálených pozorování tohoto složitého systému,“ řekl Kurt Retherford ze SwRI, hlavní řešitel kampaně, přičemž z velké části využil 4,7 % dostupného času na HST a tento cyklus je doplněn 4,8 hodinami Webbova pozorovacího času. „Doufáme, že získáme nové poznatky o dramatickém vulkanismu Io, interakci plazma-měsíc a populacích neutrálního plynu a plazmy, které se šíří obrovskou magnetosférou Jupiteru a spouštějí intenzivní Jovianské polární záře.“

Komplexní dynamika Io a Jupiteru

Přístroj JIRAM na sondě Juno zobrazuje horká
místa Io; data budou doplněna datovými
soubory z HST a JWST

Unikající atmosféra Io je dominantním zdrojem materiálu v magnetosféře Jupitera, obrovské bublině nabitých částic vířících kolem plynného obra. Spojení mezi vulkány, povrchovými těkavými látkami, atmosférou a interakcí magnetosférického plazmatu s rozšířenými neutrálními mračny Io, Io Plasma Torus (IPT) a Jupiterovou ionosférou však zůstává obtížné kvantifikovat a pochopit.

Propojení mezi časově proměnnými procesy je zásadní pro komplexní pochopení systému Jupitera,“ řekl Fran Bagenal, spoluřešitel projektu z University of Colorado v Boulderu. „Jaké množství síry se například přepravuje z Io na povrch Evropy? Jaké jsou polární záře na Io ve srovnání s polární září na Zemi a polární záři na Jupiteru?

Ionizace a plazmové interakce
Io, nejvnitřnější velký měsíc Jupiteru, dodává většinu nabitých částic v magnetosféře planety. IPT je mrak iontů a elektronů ve tvaru koblihy obklopující Jupitera, vytvořený ionizací atmosférických plynů unikajících z Io. Elektrony se srážejí s ionty, které absorbují energii ze srážek a uvolňují ji jako ultrafialové světlo, které lze detekovat dalekohledy.

Většina těchto materiálů ve skutečnosti neuniká přímo ze sopek, ale spíše je spojena se sublimací mrazu oxidu siřičitého z povrchu na denní straně Io,“ řekla Katherine de Kleer z Caltechu, další spoluřešitelka se zkušenostmi z analýzy dat z teleskopu Jamese Webba. „Interakce mezi atmosférou Io a okolní plazmou poskytuje únikový mechanismus pro plyny uvolněné ze zmrzlého povrchu měsíce.“

Význam průletů sondy Juno
Primární mise Juno studovala nitro Jupitera, magnetosféru a polární záře, zatímco její rozšířená mise zahrnuje průlety kolem galileovských měsíců. Průlety Juno kolem Io 30. prosince 2023 a 1. února 2024 jsou obzvláště blízké. Uskuteční se několik dalších vzdálenějších průletů, přičemž 20. září 2024 bude událost pozorovatelná Hubblem a Webbem. Zatímco mise Europa Clipper a Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) mají dorazit k Jupiteru v letech 2029-2031, žádná z těchto misí neproletí kolem Io. Kombinace intenzivních in situ měření Juno s našimi pozorováními pomocí dálkového průzkumu nepochybně posune naše chápání role Io při řízení spojených jevů v systému Jupiter.

Zdroj: https://scitechdaily.com/jupiters-volcanic-moon-diving-into-ios-fiery-puzzles-with-hubble-and-webb/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies