Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Polární cyklon na Uranu v novém světle

Polární cyklon na Uranu v novém světle

29.05.2023

Astronomové používající radioteleskop Karl G. Jansky Very Large Array v Novém Mexiku pozorovali na několika vlnových délkách jasnou kompaktní skvrnu se středem na severním pólu Uranu. Tento útvar pravděpodobně ukazuje na přítomnost polárního cyklonu a vykazuje podobnost s polárními útvary pozorovanými na jiných obřích planetách ve Sluneční soustavě.

Vědci již dlouho věděli, že jižní pól Uranu má vířivý charakter. Snímky zdejších vrcholů metanových mraků pořízené sondou Voyager 2 ukázaly, že vítr v polárním středu rotuje rychleji než ve zbytku polární oblasti.

Infračervená měření sondy Voyager nepozorovala žádné změny teploty, ale nová zjištění ano. Alex Akins z NASA Jet Propulsion Laboratory a jeho kolegové nahlédli pomocí obrovských rádiových antén Very Large Array v Novém Mexiku pod mraky ledového obra a zjistili, že cirkulující vzduch na severním pólu Uranu se zdá být teplejší a sušší. Pozorování shromážděná v letech 2015, 2021 a 2022 šla hlouběji do atmosféry Uranu než kdy předtím.

Tato pozorování nám řeknou mnohem více o příběhu Uranu,“ řekl Alex Akins. „Je to mnohem dynamičtější svět, než si myslíte. Není to jen obyčejná modrá koule plynu. Pod příkrovem se toho děje hodně.“

Astronomové použili mikrovlnná měření k pozorování
prvního polárního cyklonu na Uranu, který je zde
vidět jako světlá tečka vpravo od středu na každém
snímku planety

Uran se v těchto dnech předvádí více, a to díky své poloze na oběžné dráze. Pro tuto vnější planetu je to dlouhá cesta kolem Sluneční soustavy; dokončení celého oběhu trvá 84 let a posledních několik desetiletí póly nesměřovaly k Zemi. Přibližně od roku 2015 mají astronomové lepší výhled a mohou se podívat hlouběji do polární atmosféry Uranu.

Cyklon na Uranu kompaktního tvaru s teplým a suchým vzduchem v jeho jádru je velmi podobný těm, které zaznamenala sonda Cassini na Saturnu.

Díky novým poznatkům byly nyní na pólech na každé planetě ve Sluneční soustavě identifikovány cyklony (které se otáčejí stejným směrem, ve kterém rotuje jejich planeta) nebo anticyklony (které se otáčejí opačným směrem), kromě Merkuru, který nemá podstatnou atmosféru.

Ale na rozdíl od hurikánů na Zemi se cyklony na Uranu a Saturnu netvoří nad vodou (o žádné planetě než Země není známo, že by měla kapalnou vodu) a neputují atmosférou; jsou uzamčené na pólech. Astronomové budou bedlivě sledovat, jak se tento nově objevený cyklon bude v nadcházejících letech vyvíjet.

Představuje teplé jádro, které jsme pozorovali, stejnou vysokorychlostní cirkulaci, kterou viděla sonda Voyager?“ řekl Alex Akins. „Nebo jsou v atmosféře Uranu rozmístěny i další cyklony? Skutečnost, že stále zjišťujeme tak jednoduché věci o tom, jak funguje atmosféra Uranu, mě opravdu vzrušuje, a rád bych se o této tajemné planetě dozvěděl víc.“

Výsledky pozorování byly publikovány v časopise Geophysical Research Letters.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/vla-polar-cyclone-uranus-11940.html a https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-scientists-make-first-observation-of-a-polar-cyclone-on-uranus

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies