Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Podle nové studie může být temná hmota tvořena temnými fotony

Podle nové studie může být temná hmota tvořena temnými fotony

24.01.2023

Podle nové studie publikované v Physical Review Letters je možné, že temná hmota je složena z ultralehkých temných fotonů, které mohly hrát roli při zahřívání vesmíru. Tato hypotéza je podle výzkumníků ve skvělé shodě s pozorováními ze spektrografu Cosmic Origin Spectrograph (COS) na palubě Hubbleova vesmírného dalekohledu HST, který pozoruje spletitou a difúzní síť vláken známých jako „kosmická síť“, která existuje mezi galaxiemi.

Data shromážděná pomocí spektrografu COS naznačují, že kosmická mezigalaktická vlákna jsou žhavější než předpovědi z hydrodynamických simulací standardního modelu struktury vesmíru. „Vzhledem k tomu, že temné fotony by byly schopny se přeměnit na nízkofrekvenční fotony a zahřát kosmické struktury,“ vysvětlují vědci, „mohly by dobře vysvětlit experimentální informace.“ Studii provedli výzkumníci SISSA (Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati) ve spolupráci s výzkumníky z univerzit v Tel Avivu, Nottinghamu a New Yorku.

Temné fotony jsou dobrým kandidátem na temnou hmotu

Temné fotony jsou hypotetické nové částice, které jsou nositeli nové síly v temném sektoru, podobně jako je foton nositelem síly pro elektromagnetismus,“ vysvětlují autoři James S. Bolton (University of Nottingham), Andrea Caputo (CERN a Tel Aviv University), Hongwan Liu (New York University) a Matteo Viel (SISSA). „Na rozdíl od fotonu však mohou mít hmotnost. Zejména ultralehký tmavý foton – s hmotností o dvacet řádů menší než má elektron – je dobrým kandidátem na temnou hmotu.“

Očekává se, že se temné fotony a běžné fotony budou míchat podobně jako různé typy neutrin, což umožní ultralehkou fotonovou temnou hmotu přeměnit na nízkofrekvenční fotony. Tyto fotony zahřejí kosmickou síť, ale na rozdíl od jiných zahřívacích mechanismů založených na astrofyzikálních procesech, jako je tvorba hvězd a galaktické větry, je tento proces zahřívání difúznější a efektivnější i v oblastech, které nejsou příliš husté.

Chybějící prvek

Matteo Viel vysvětluje: „Kosmická vlákna se obvykle používají ke zkoumání vlastností temné hmoty v malém měřítku, zatímco v tomto případě jsme poprvé použili data mezigalaktického média s nízkým červeným posuvem jako kalorimetr, abychom zkontrolovali, zda všechny procesy zahřívání stačí k reprodukci dat. Zjistili jsme, že tomu tak není: něco chybí, co modelujeme jako příspěvek produkovaný temným fotonem.“

Práce identifikovala hmotnost a smíchání tmavého fotonu s fotonem Standardního modelu, které je nutné k vyrovnání rozporu mezi pozorováním a simulací; toto úsilí by mohlo vést k dalším teoretickým a pozorovacím výzkumům s cílem prozkoumat vzrušující možnost, že by temný foton mohl tvořit temnou hmotu.

Zdroj: https://scitechdaily.com/new-study-suggests-dark-matter-may-be-made-of-dark-photons/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies