Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Po přistání na Měsíci se Indie zaměří na Slunce

Po přistání na Měsíci se Indie zaměří na Slunce

31.08.2023

Několik dní poté, co se indická vesmírná agentura ISRO stala první zemí, která přistála s kosmickou sondou poblíž převážně neprozkoumaného jižního pólu Měsíce, v pondělí 28. srpna 2023 oznámila, že vypustí satelit k průzkumu Slunce. „Vypuštění sondy Aditya-L1, první vesmírné indické observatoře, která bude studovat Slunce, je naplánováno na 2. září 2023,“ uvedla Indian Space Research Organization (ISRO) na X, dříve známém jako Twitter.

Aditya, což v hindštině znamená „Slunce“, bude navedena na halo oběžnou dráhu v oblasti vesmíru označované jako Lagrangeův librační bod L1 soustavy Slunce-Země, asi 1,5 milionu kilometrů od Země, což poskytne sondě nepřetržitý nerušený výhled na Slunce. „To poskytne větší výhodu pozorování sluneční aktivity a jejího vlivu na kosmické počasí v reálném čase,“ řekl zástupce ISRO. Kosmická sonda ponese sedm přístrojů k pozorování vzdálených vrstev atmosféry Slunce – známých jako fotosféra a chromosféra – včetně použití elektromagnetických detektorů a detektorů částicového pole.

Mezi několika úkoly bude studovat spouštěče kosmického počasí včetně lepšího pochopení dynamiky slunečního větru. Zatímco NASA a Evropská vesmírná agentura (ESA) již dříve vypustily své sondy ke studiu Slunce, pro Indii to bude první taková mise. Start sondy je naplánován na 2. září 2023 z indického kosmodromu Sriharikota.

Bezpilotní sonda Chandrayaan-3 přistála na měsíčním povrchu minulý týden, čímž se Indie stala teprve čtvrtou zemí za Spojenými státy, Sovětským svazem a Čínou, která úspěšně přistála na Měsíci. To znamenalo poslední milník v indickém ambiciózním vesmírném programu, který vyvolal bouřlivé oslavy v nejlidnatější zemi světa.

Indie má poměrně nízkorozpočtový vesmírný program, který však od prvního vyslání sondy na oběžnou dráhu Měsíce v roce 2008 značně narostl. Odborníci tvrdí, že Indie dokáže udržet nízké náklady kopírováním a adaptací stávajících technologií a díky množství vysoce kvalifikovaných inženýrů, kteří vydělávají zlomek mezd svých zahraničních protějšků.

V roce 2014 se Indie stala prvním asijským státem, který vyslal sondu na oběžnou dráhu kolem Marsu, a na příští rok je plánováno zahájit třídenní misi s posádkou na oběžnou dráhu Země. Plánuje také společnou misi s Japonskem s cílem vyslání další sondy k Měsíci do roku 2025 a orbitální misi k Venuši během příštích dvou let.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-08-moon-india-eyes-sun.html a http://fullafterburner.weebly.com/next-gen-weapons/aditya-l1-indias-first-sun-mission

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies