Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Pátý měsíc trpasličí planety Pluto

Pátý měsíc trpasličí planety Pluto

25.07.2012

Astronomové objevili pomocí dalekohledu HST další měsíc – v pořadí již pátý – obíhající kolem ledové trpasličí planety Pluto. Měsíc má nepravidelný tvar o velikosti zhruba 10 x 24 km. Kolem Pluta obíhá po kruhové dráze ve vzdálenosti 93 300 km. Předpokládá se, že jeho dráha je koplanární s dříve objevenými satelity Pluta.

Astronomové jsou překvapeni tím, že tak malá trpasličí planeta může mít tak velkou „rodinu“ měsíců. Nový objev se postaral o další vodítko k vyřešení problému samotného vzniku a vývoje Pluta a soustavy jeho měsíců. Podle nejpravděpodobnější teorie jsou všechny jeho měsíce pozůstatkem po velké kolizi Pluta s dalším velkým tělesem z Kuiperova pásu před miliardami roků.

Nový objev může také pomoci technikům při navigaci sondy NASA s názvem New Horizons během průletu kolem Pluta v červenci 2015, kdy se uskuteční historický a dlouho očekávaný průlet sondy kolem tak vzdáleného tělesa ve Sluneční soustavě.

Astronomové použili Hubblův kosmický teleskop k průzkumu Pluta a jeho okolí za účelem odhalení případného nebezpečí pro sondu New Horizons. Při průletu kolem trpasličí planety rychlostí 48 000 km/h může být sonda zničena i při „setkání“ s malou částicí hmoty.

Objev tak mnoha malých měsíců nepřímo hovoří o tom, že v soustavě Pluta může být velké množství malých částic zatím ukrytých před našimi zraky,“ říká Harold Weaver (Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory in Laurel, Maryland).

Inventura těles v okolí Pluta prováděná pomocí HST by měla řídícímu týmu kolem sondy New Horizons pomoci zajistit její bezpečný průlet kolem cílového tělesa,“ dodává Alan Stern (Southwest Research Institute in Boulder, Colorado).

Největší měsíc Pluta – Charon – byl objeven v roce 1978 při pozorování na observatoři United States Naval Observatory (USNO), Washington, D.C. V roce 2006 byly pomocí HST objeveny další dva měsíce Pluta pojmenované Nix a Hydra. Další měsíc P4, který byl pomocí HST objeven v roce 2011, nebyl doposud pojmenován.

Zatím poslední měsíc Pluta s předběžným označením S/2012 (134340) 1 byl nalezen na snímcích z devíti oddělených souborů, které pořídila kamera Wide Field Camera 3 na palubě HST ve dnech 26., 27. a 29. června 2012 a 7. a 9. července 2012.

V letech následujících po průletu sondy New Horizons kolem Pluta plánují astronomové využití astronomických pozorování v oboru infračerveného záření pomocí nového kosmického dalekohledu James Webb Space Telescope (JWST), připravovaného nástupce HST. JWST bude schopen určovat chemické složení povrchu Pluta, jeho měsíců a dalších těles nacházejících se v Kuiperově pásu za drahou planety Neptun. Start kosmického dalekohledu JWST se plánuje na rok 2018.

Zdroj: http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2012/32/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies