Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Olympus Mons – největší sopka ve Sluneční soustavě - mohl být kdysi ostrovem

Olympus Mons – největší sopka ve Sluneční soustavě - mohl být kdysi ostrovem

07.08.2023

Výzkum odhaluje, že sopky Olympus Mons a Alba Mons na Marsu vykazují rysy podobné aktivním sopečným ostrovům Země, což pravděpodobně naznačuje minulou interakci lávy a kapalné vody. To podporuje hypotézu, že v severních nížinách Marsu mohl kdysi existovat obrovský oceán. Studium těchto vulkanických hornin by mohlo poskytnout pohled na klimatický vývoj Marsu. Představte si sopečný ostrov o velikosti Francie a přes 20 kilometrů vysoký. Taková krajina možná kdysi existovala na planetě Mars.

Nedávná práce vedená výzkumníkem CNRS, publikovaná v časopise Earth and Planetary Science Letters 24. července 2023 ukazuje, že obří sopka Olympus Mons na Marsu sdílí morfologické podobnosti s mnoha aktivními sopečnými ostrovy na Zemi. Vědci se domnívají, že jsou výsledkem kontaktu kapalné vody a lávy ze sopky.

Podobné útvary na severním úbočí vulkánu Alba Mons, který se nachází více než 1 500 km od Olympus Mons, také podporují myšlenku, že obrovský oceán kapalné vody kdysi zabíral severní nížiny rudé planety. Přesné datování těchto vulkanických hornin by mohlo poskytnout značné množství informací o klimatickém vývoji Marsu.

Olympus Mons: sopečný ostrov uprostřed
zmizelého marťanského oceánu

Olympus Mons je velká štítová sopka na planetě Mars. Je to nejvyšší sopka a největší štítová sopka ve Sluneční soustavě. Olympus Mons, stojící v impozantní výšce asi 22 kilometrů, je téměř třikrát vyšší než Mount Everest, což je nejvyšší hora na Zemi. Olympus Mons má průměr základny asi 600 kilometrů, což je srovnatelné s velikostí státu Arizona ve Spojených státech amerických.

Termín „štítová sopka“ se používá k popisu typu sopky, která má široké svahy vytvořené erupcí lávy s nízkou viskozitou, která může proudit na velkou vzdálenost, než se ochladí a ztvrdne. Taková sopka získala název podle své velikosti a tvaru, který připomíná štít válečníka.

Kaldera (kráter na vrcholu sopky) Olympus Mons je asi 80 kilometrů široká a skládá se ze šesti překrývajících se jam nebo kráterů vytvořených různými sopečnými událostmi. K těmto událostem došlo, když se magmatické komory pod povrchem vyprázdnily a půda nad nimi se zhroutila.

Olympus Mons se nachází v oblasti Tharsis Montes na Marsu, která je domovem několika dalších velkých sopek. Její stáří se odhaduje na asi 200 milionů let a důkazy z různých misí na Mars naznačují, že láva vytékala ze sopky ještě v relativně nedávné minulosti, geologicky řečeno – asi před 2 miliony let.

Zdroj: https://scitechdaily.com/mars-olympus-mons-the-largest-volcano-in-the-solar-system-may-have-once-been-an-island/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies