Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Ohromující snímky odhalují toulavé planety v mlhovině v Orionu

Ohromující snímky odhalují toulavé planety v mlhovině v Orionu

10.11.2023

Infračervený pohled kosmického dalekohledu Jamese Webba vrhá nové světlo na mlhovinu v Orionu, ikonu noční oblohy. Tento oblak plynu je tak obrovský a jasný, že je viditelný pouhým okem, přestože je od Země vzdálen asi 1300 světelných let. Při pozorování malým dalekohledem začne prosvítat její pravá podstata: mlhovina v Orionu není jen oblak plynu, je to také obrovská hvězdná školka o průměru více než dvacet světelných let, kde se rodí nové hvězdy.

Samozřejmě, když budete mlhovinu v Orionu studovat pomocí 6,5 metru velkého vesmírného dalekohledu, váš pohled se exponenciálně zlepší. To je přesně to, co astronomové provedli pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST). Výsledné pohledy jsou neuvěřitelnou pastvou pro oči. Pozorováním v blízkém infračerveném JWST odhalil stovky nově zrozených hvězd.

Středu snímku publikovaného v úvodu článku dominují čtyři hvězdy lichoběžníku (Trapez), nejjasnější hvězdy v této mladé hvězdokupě. A nejjasnější z těchto čtyř, Theta1 Orionis C, je stotisíckrát energetičtější než Slunce. Září tak jasně, že jen ona sama je zodpovědná za většinu záře mlhoviny. Snímek ukazuje proudy a chomáče plynu rozmetané přes mlhovinu v Orionu a napájené energií hvězdy.

Nebeský ohňostroj Orion
Molecular Cloud 1, jak je vidět
na infračerveném pohledu z JWST

Je také vidět výbuch načervenalého plynu. Tento plyn, nazývaný Orion Molecular Cloud 1 (OMC1), vypadá jako výbuch ohňostroje. V jistém smyslu tomu tak je: je to pravděpodobně materiál v množství několika Sluncí, který odlétá pryč z místa hvězdné katastrofy, při které se srazily a spojily tři hmotné hvězdy. Tato událost se rozvinula s takovou silou, že z ní plyn unikal rychlostí až půl milionu kilometrů za hodinu.

Skutečným důvodem, proč JWST obrátil svůj pohled na mlhovinu v Orionu, však nebylo pořízení pěkných snímků. V pohledu dalekohledu se také skrývá něco jemnějšího, ale neméně ohromujícího. Hvězdná porodnice mlhoviny v Orionu živí nejen hvězdy, ale také novorozené planety, které jsou přístupné zvědavému infračervenému oku JWST. Mnoho z toho, co víme o hvězdných a planetárních zrozeních, pochází z pozorování velkých, jasných hvězd, jejichž svítivost je stejná nebo větší než svítivost Slunce. Nemáme mnoho údajů o vzniku méně hmotných hvězd.

JWST však takové objekty v mlhovině Orion snadno zaznamenal. Ještě lepší je, že objekty planetární hmotnosti jsou horké, když se narodí, a pomalu chladnou po miliony let. To znamená, že cokoliv v mlhovině Orion bude zářit na infračervených vlnových délkách, JWST odhalí nejen jejich přítomnost, ale také důležité detaily, jako je jejich teplota a hmotnost.

To je důvod, proč byly tyto snímky pořízeny; abychom se dozvěděli více o kosmickém původu studiem jinak skrytého rozložení malých hvězd (a velkých planet), které se skrývají v rozsáhlém potomstvu mlhoviny v Orionu. Ke svému potěšení a úžasu astronomové tam našli více než 500 objektů, které mohou mít planetární hmotnost. A překvapivě tyto objekty volně putují vesmírem a nejsou připoutané k žádné hvězdě.

Příklady binárních objektů, tzv. JuMBO, objevených
pomocí JWST v mlhovině v Orionu

Mnoho volně putujících planetárních objektů Orionu, které spatřil JWST, je dostatečně blízko u sebe, že pravděpodobně obíhají navzájem v širokých binárních systémech. Vědci, kteří tyto planety objevili, je ve skutečnosti nazývají Jupiter-Mass Binary Objects (JuMBO). Jak vznikly, je těžké pochopit. Víme, že takové planetární objekty se tvoří kolem hvězd. A také víme, že v chaotických raných dobách planetárního systému mohou blízká setkání mezi světy vyvrhnout jeden nebo více z nich, což odsoudí vyvržence k putování vesmírem jako mezihvězdní nomádi. Přestože bylo objeveno mnoho takových toulavých planet, není vůbec jasné, jak by mohly vytvořit binární systém. Přesto 40 objektů planetární hmotnosti, které jsou vidět na snímcích, je v podobě dvojplanet.

Je možné, že se zrodily jako hvězdy a vznikly přímo z plynu v mlhovině v Orionu, ale to by bylo také divné. Přestože jsou dvojplanety běžné, je vidět mnohem více těchto JuMBO objektů, než se očekávalo vzhledem k předchozím pozorováním toho, jak se formují objekty planetární hmotnosti. Existuje nějaký nový mechanismus, který se spouští při nízkých hmotnostech a podporuje objekty třídy Jupiter, které se objevují v širokých binárních systémech? Astronomové zatím nevědí. Další pozorování by to mohlo pomoci objasnit.

Zdroj: https://www.scientificamerican.com/article/stunning-images-reveal-rogue-planets-of-the-orion-nebula/ a https://scitechdaily.com/rogue-revelations-webb-identifies-540-planetary-surprises-in-the-orion-nebula/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies