Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Ohromující snímky odhalují toulavé planety v mlhovině v Orionu

Ohromující snímky odhalují toulavé planety v mlhovině v Orionu

10.11.2023

Infračervený pohled kosmického dalekohledu Jamese Webba vrhá nové světlo na mlhovinu v Orionu, ikonu noční oblohy. Tento oblak plynu je tak obrovský a jasný, že je viditelný pouhým okem, přestože je od Země vzdálen asi 1300 světelných let. Při pozorování malým dalekohledem začne prosvítat její pravá podstata: mlhovina v Orionu není jen oblak plynu, je to také obrovská hvězdná školka o průměru více než dvacet světelných let, kde se rodí nové hvězdy.

Samozřejmě, když budete mlhovinu v Orionu studovat pomocí 6,5 metru velkého vesmírného dalekohledu, váš pohled se exponenciálně zlepší. To je přesně to, co astronomové provedli pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST). Výsledné pohledy jsou neuvěřitelnou pastvou pro oči. Pozorováním v blízkém infračerveném JWST odhalil stovky nově zrozených hvězd.

Středu snímku publikovaného v úvodu článku dominují čtyři hvězdy lichoběžníku (Trapez), nejjasnější hvězdy v této mladé hvězdokupě. A nejjasnější z těchto čtyř, Theta1 Orionis C, je stotisíckrát energetičtější než Slunce. Září tak jasně, že jen ona sama je zodpovědná za většinu záře mlhoviny. Snímek ukazuje proudy a chomáče plynu rozmetané přes mlhovinu v Orionu a napájené energií hvězdy.

Nebeský ohňostroj Orion
Molecular Cloud 1, jak je vidět
na infračerveném pohledu z JWST

Je také vidět výbuch načervenalého plynu. Tento plyn, nazývaný Orion Molecular Cloud 1 (OMC1), vypadá jako výbuch ohňostroje. V jistém smyslu tomu tak je: je to pravděpodobně materiál v množství několika Sluncí, který odlétá pryč z místa hvězdné katastrofy, při které se srazily a spojily tři hmotné hvězdy. Tato událost se rozvinula s takovou silou, že z ní plyn unikal rychlostí až půl milionu kilometrů za hodinu.

Skutečným důvodem, proč JWST obrátil svůj pohled na mlhovinu v Orionu, však nebylo pořízení pěkných snímků. V pohledu dalekohledu se také skrývá něco jemnějšího, ale neméně ohromujícího. Hvězdná porodnice mlhoviny v Orionu živí nejen hvězdy, ale také novorozené planety, které jsou přístupné zvědavému infračervenému oku JWST. Mnoho z toho, co víme o hvězdných a planetárních zrozeních, pochází z pozorování velkých, jasných hvězd, jejichž svítivost je stejná nebo větší než svítivost Slunce. Nemáme mnoho údajů o vzniku méně hmotných hvězd.

JWST však takové objekty v mlhovině Orion snadno zaznamenal. Ještě lepší je, že objekty planetární hmotnosti jsou horké, když se narodí, a pomalu chladnou po miliony let. To znamená, že cokoliv v mlhovině Orion bude zářit na infračervených vlnových délkách, JWST odhalí nejen jejich přítomnost, ale také důležité detaily, jako je jejich teplota a hmotnost.

To je důvod, proč byly tyto snímky pořízeny; abychom se dozvěděli více o kosmickém původu studiem jinak skrytého rozložení malých hvězd (a velkých planet), které se skrývají v rozsáhlém potomstvu mlhoviny v Orionu. Ke svému potěšení a úžasu astronomové tam našli více než 500 objektů, které mohou mít planetární hmotnost. A překvapivě tyto objekty volně putují vesmírem a nejsou připoutané k žádné hvězdě.

Příklady binárních objektů, tzv. JuMBO, objevených
pomocí JWST v mlhovině v Orionu

Mnoho volně putujících planetárních objektů Orionu, které spatřil JWST, je dostatečně blízko u sebe, že pravděpodobně obíhají navzájem v širokých binárních systémech. Vědci, kteří tyto planety objevili, je ve skutečnosti nazývají Jupiter-Mass Binary Objects (JuMBO). Jak vznikly, je těžké pochopit. Víme, že takové planetární objekty se tvoří kolem hvězd. A také víme, že v chaotických raných dobách planetárního systému mohou blízká setkání mezi světy vyvrhnout jeden nebo více z nich, což odsoudí vyvržence k putování vesmírem jako mezihvězdní nomádi. Přestože bylo objeveno mnoho takových toulavých planet, není vůbec jasné, jak by mohly vytvořit binární systém. Přesto 40 objektů planetární hmotnosti, které jsou vidět na snímcích, je v podobě dvojplanet.

Je možné, že se zrodily jako hvězdy a vznikly přímo z plynu v mlhovině v Orionu, ale to by bylo také divné. Přestože jsou dvojplanety běžné, je vidět mnohem více těchto JuMBO objektů, než se očekávalo vzhledem k předchozím pozorováním toho, jak se formují objekty planetární hmotnosti. Existuje nějaký nový mechanismus, který se spouští při nízkých hmotnostech a podporuje objekty třídy Jupiter, které se objevují v širokých binárních systémech? Astronomové zatím nevědí. Další pozorování by to mohlo pomoci objasnit.

Zdroj: https://www.scientificamerican.com/article/stunning-images-reveal-rogue-planets-of-the-orion-nebula/ a https://scitechdaily.com/rogue-revelations-webb-identifies-540-planetary-surprises-in-the-orion-nebula/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies