V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Nový výzkum poskytuje předběžné důkazy podporující model kvantové gravitace, který naznačuje, že rychlost ultrarelativistických částic se snižuje se zvyšující se energií. Studie použila data z Fermiho dalekohledu a IceCube Neutrino Observatory k ověření teorie. Zjištění znamenají významný pokrok v oblasti kvantové gravitace. Vědci dosáhli významného milníku na poli výzkumu kvantové gravitace, když našli předběžnou statistickou podporu pro kvantovou gravitaci.
Ve studii publikované v Nature Astronomy dne 12. června 2023 tým výzkumníků z Neapolské univerzity „Federico II“, Univerzity ve Vratislavi a Univerzity v Bergenu zkoumal kvantově-gravitační model šíření částic, ve kterém rychlost ultrarelativistických částic klesá s rostoucí energií. Očekává se, že tento efekt bude extrémně malý, úměrný poměru mezi energií částic a Planckovou stupnicí, ale při pozorování velmi vzdálených astrofyzikálních zdrojů se může akumulovat na pozorovatelnou úroveň. Vyšetřování využívalo gama záblesky pozorované Fermiho teleskopem a ultravysokoenergetická neutrina detekovaná IceCube Neutrino Observatory, testující hypotézu, že některá neutrina a některé záblesky gama mohou mít společný původ, ale jsou pozorovány v různých časech v důsledku energeticky závislého snížení rychlosti.
„Kombinací dat z IceCube a Fermiho teleskopu jsme našli předběžné důkazy podporující modely kvantové gravitace, které tento efekt předpovídají. Jde o významný milník na poli výzkumu kvantové gravitace, protože je to poprvé, kdy byla nalezena taková úroveň statistických důkazů podporujících kvantovou gravitaci,“ říká hlavní autor studie, profesor Giovanni Amelino-Camelia z Neapolské univerzity.
„I když jsou tato zjištění předběžná, poskytují silný základ pro další podrobné výzkumy, protože pokračujeme ve shromažďování dat z našich gama-teleskopů a neutrinových detektorů. I kdyby budoucí data tento efekt nepotvrdila, naše zjištění by stále poskytovala přísná omezení parametrů relevantních modelů, což by již představovalo vzácný a pozoruhodný krok pro výzkum kvantové gravitace,“ dodává profesor Amelino-Camelia.
autor: František Martinek