Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Odhalení kvantové gravitace: Nové výsledky z IceCube a Fermiho dalekohledu

Odhalení kvantové gravitace: Nové výsledky z IceCube a Fermiho dalekohledu

28.06.2023

Nový výzkum poskytuje předběžné důkazy podporující model kvantové gravitace, který naznačuje, že rychlost ultrarelativistických částic se snižuje se zvyšující se energií. Studie použila data z Fermiho dalekohledu a IceCube Neutrino Observatory k ověření teorie. Zjištění znamenají významný pokrok v oblasti kvantové gravitace. Vědci dosáhli významného milníku na poli výzkumu kvantové gravitace, když našli předběžnou statistickou podporu pro kvantovou gravitaci.

Ve studii publikované v Nature Astronomy dne 12. června 2023 tým výzkumníků z Neapolské univerzity „Federico II“, Univerzity ve Vratislavi a Univerzity v Bergenu zkoumal kvantově-gravitační model šíření částic, ve kterém rychlost ultrarelativistických částic klesá s rostoucí energií. Očekává se, že tento efekt bude extrémně malý, úměrný poměru mezi energií částic a Planckovou stupnicí, ale při pozorování velmi vzdálených astrofyzikálních zdrojů se může akumulovat na pozorovatelnou úroveň. Vyšetřování využívalo gama záblesky pozorované Fermiho teleskopem a ultravysokoenergetická neutrina detekovaná IceCube Neutrino Observatory, testující hypotézu, že některá neutrina a některé záblesky gama mohou mít společný původ, ale jsou pozorovány v různých časech v důsledku energeticky závislého snížení rychlosti.

Ilustrace Fermiho rentgenového
kosmického dalekohledu a
podmořského neutrinového
detektoru IceCube

Kombinací dat z IceCube a Fermiho teleskopu jsme našli předběžné důkazy podporující modely kvantové gravitace, které tento efekt předpovídají. Jde o významný milník na poli výzkumu kvantové gravitace, protože je to poprvé, kdy byla nalezena taková úroveň statistických důkazů podporujících kvantovou gravitaci,“ říká hlavní autor studie, profesor Giovanni Amelino-Camelia z Neapolské univerzity.

I když jsou tato zjištění předběžná, poskytují silný základ pro další podrobné výzkumy, protože pokračujeme ve shromažďování dat z našich gama-teleskopů a neutrinových detektorů. I kdyby budoucí data tento efekt nepotvrdila, naše zjištění by stále poskytovala přísná omezení parametrů relevantních modelů, což by již představovalo vzácný a pozoruhodný krok pro výzkum kvantové gravitace,“ dodává profesor Amelino-Camelia.

Zdroj: https://scitechdaily.com/unveiling-quantum-gravity-new-results-from-icecube-neutrino-observatory-and-fermi-space-telescope/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies