Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Odhalení kvantové gravitace: Nové výsledky z IceCube a Fermiho dalekohledu

Odhalení kvantové gravitace: Nové výsledky z IceCube a Fermiho dalekohledu

28.06.2023

Nový výzkum poskytuje předběžné důkazy podporující model kvantové gravitace, který naznačuje, že rychlost ultrarelativistických částic se snižuje se zvyšující se energií. Studie použila data z Fermiho dalekohledu a IceCube Neutrino Observatory k ověření teorie. Zjištění znamenají významný pokrok v oblasti kvantové gravitace. Vědci dosáhli významného milníku na poli výzkumu kvantové gravitace, když našli předběžnou statistickou podporu pro kvantovou gravitaci.

Ve studii publikované v Nature Astronomy dne 12. června 2023 tým výzkumníků z Neapolské univerzity „Federico II“, Univerzity ve Vratislavi a Univerzity v Bergenu zkoumal kvantově-gravitační model šíření částic, ve kterém rychlost ultrarelativistických částic klesá s rostoucí energií. Očekává se, že tento efekt bude extrémně malý, úměrný poměru mezi energií částic a Planckovou stupnicí, ale při pozorování velmi vzdálených astrofyzikálních zdrojů se může akumulovat na pozorovatelnou úroveň. Vyšetřování využívalo gama záblesky pozorované Fermiho teleskopem a ultravysokoenergetická neutrina detekovaná IceCube Neutrino Observatory, testující hypotézu, že některá neutrina a některé záblesky gama mohou mít společný původ, ale jsou pozorovány v různých časech v důsledku energeticky závislého snížení rychlosti.

Ilustrace Fermiho rentgenového
kosmického dalekohledu a
podmořského neutrinového
detektoru IceCube

Kombinací dat z IceCube a Fermiho teleskopu jsme našli předběžné důkazy podporující modely kvantové gravitace, které tento efekt předpovídají. Jde o významný milník na poli výzkumu kvantové gravitace, protože je to poprvé, kdy byla nalezena taková úroveň statistických důkazů podporujících kvantovou gravitaci,“ říká hlavní autor studie, profesor Giovanni Amelino-Camelia z Neapolské univerzity.

I když jsou tato zjištění předběžná, poskytují silný základ pro další podrobné výzkumy, protože pokračujeme ve shromažďování dat z našich gama-teleskopů a neutrinových detektorů. I kdyby budoucí data tento efekt nepotvrdila, naše zjištění by stále poskytovala přísná omezení parametrů relevantních modelů, což by již představovalo vzácný a pozoruhodný krok pro výzkum kvantové gravitace,“ dodává profesor Amelino-Camelia.

Zdroj: https://scitechdaily.com/unveiling-quantum-gravity-new-results-from-icecube-neutrino-observatory-and-fermi-space-telescope/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies