Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Oblast zrodu hvězd

Oblast zrodu hvězd

01.02.2012

ESO 007/12 tisková zpráva

Nový snímek hvězdné porodnice NGC 3324 byl pořízen pomocí kamery WFI (Wide Field Imager) a dalekohledu MPG/ESO s primárním zrcadlem o průměru 2,2 m, který pracuje na observatoři La Silla v Chile. Intenzivní ultrafialové záření několika mladých horkých hvězd nutí oblak plynu zářit pestrými barvami a doslova vyhloubilo obrovskou dutinu v okolním plynu a prachu.

Hvězdnou porodnici NGC 3324, která se nachází zhruba 7 500 světelných let od Země, naleznete v jižním souhvězdí Carina (Lodní kýl, dříve součást Lodi Argo). Tvoří severní okraj chaoticky uspořádaného okolí mlhoviny Carina, která byla v minulosti 'opracována' působením mnoha dalších 'ložisek' zrodu hvězd (eso0905). Mohutný rezervoár plynu a prachu v oblasti NGC 3324 poskytl před několika miliony let dostatek materiálu pro překotnou tvorbu hvězd a dal vzniknout několika středně těžkým velmi horkým hvězdám, které jsou na tomto snímku velmi dobře vidět.    

Hvězdný vítr a intenzivní záření mladých hvězd vyfouklo v okolním plynu velkou dutinu. Nejlépe je to patrné na stěně hmoty, kterou můžete vidět napravo od středu snímku. Ultrafialové záření vyráží z vodíkových atomů elektrony, které jsou následně opět zachyceny. Kaskádovitě sestupují energetickými hladinami atomu, což vede ke vzniku světla charakteristické karmínově červené barvy, která zviditelňuje množství rozptýleného plynu v této oblasti. Další barvy jsou způsobeny jinými chemickými prvky - například charakteristická je žlutozelená záře dvakrát ionizovaného kyslíku, která je patrná v centrální části mlhoviny.   

Stejně jako v případě oblaků na pozemské obloze mohou pozorovatelé mlhovin spatřit u těchto kosmických objektů známé tvary. Oblast NGC 3324 bývá mimo jiné označována jako 'Gabriela Mistral Nebula', nese tedy jméno chilské básnířky a nositelky Nobelovy ceny [1]. Ostrý okraj stěny plynu a prachu na pravé straně snímku silně připomíná lidskou tvář z profilu, kde ‚boule‘ uprostřed odpovídá nosu. 

Výkon kamery WFI (Wide Field Imager) ve spojení s 2,2 metrovým dalekohledem MPG/ESO na observatoři La Silla odhaluje v NGC 3324 také mnoho tmavých struktur. Prachové částice v těchto oblastech zastiňují světlo zářícího plynu v pozadí a vytvářejí tak jemné stínové struktury, které již tak známým tvarům dodávají další rozměr.

Na NGC 3324 si v minulosti trénoval svůj ostrý zrak také kosmický dalekohled HST (Hubble Space Telescope). HST sice dokáže zobrazit mnohem jemnější detaily než přehledový širokoúhlý záběr kamery WFI, ale jen v malém zorném poli. Takováto dvojice přístrojů, jsou-li používány společně, dokáže poskytnout celkový i detailní pohled na sledovaný objekt.

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] Další vysvětlení a srovnávací snímky naleznete na stránkách amatérského astronoma Daniela Verschatse: http://www.verschatse.cl/nebulae/ngc3324/medium.htm.

 

Další informace

V roce 2012 slavíme 50. výročí založení ESO. ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov , Česká republika Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Richard Hook; ESO, La Silla, Paranal, E-ELT and Survey Telescopes Public Information Officer; Garching bei München, Germany; Tel: +49 89 3200 6655; Cell: +49 151 1537 3591; Email: rhook@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1207. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies