Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Oblak atomárního plynu 20krát větší než Mléčná dráha

Oblak atomárního plynu 20krát větší než Mléčná dráha

19.12.2022

Plyn je základním materiálem, z kterého se zformovaly všechny galaxie. Vývoj galaxií je primárně procesem akrece atomárního plynu z mezigalaktického prostředí a jeho transformování do podoby hvězd. Pozorování a výzkum atomárního plynu uvnitř a v okolí galaxií je rozhodující pro studium vzniku galaxií a jejich vývojových modelů. Pozorování jemné struktury emisních čar na vlnové délce 21 centimetrů v případě atomárního vodíku na rádiových vlnách je nejpřímočařejší cestou k výzkumu atomárního plynu.

Nedávné obsáhlé mapování při pozorování emisních čar na vlnové délce 21 centimetrů v sousedství velmi dobře známé kompaktní skupiny galaxií Stephanův kvintet pomocí čínského radioteleskopu FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope), kdy vedoucím týmu byl Xu Cong, výzkumník z National Astronomical Observatories of the Chinese Academy of Sciences (NAOC), se podařilo odhalit velmi velké struktury atomárního plynu o délce zhruba 2 milióny světelných roků (tj. přibližně 20krát větší než průměr Mléčné dráhy.

Radioteleskop FAST je v současné době největší a nejcitlivější jednotlivou anténou na světě. Její 19svazkový přijímač v největším pásmu L napájí sadu detektorů pro pozorování na vlnové délce 21 centimetrů. Plné uvedení do provozu 19svazkového přijímače radioteleskopu FAST otevřelo nové okno v oblasti výzkumu atomárního plynu v kosmickém prostoru, zejména pro nízkohustotní difuzní plyn ze vzdálených galaxií.

Toto je největší struktura atomárního plynu doposud objevená v okolí kupy galaxií,“ říká Xu Cong. Při pozorování bylo dosaženo vysoké citlivosti a úhlového rozlišení 4´, což v současné době umožňuje pozorování atomárního vodíku s největší citlivostí na emisní čáře 21 centimetrů s tímto úhlovým rozlišením.

Skupinu galaxií Stephanův kvintet objevil francouzský astronom Edouard Stephan v roce 1877. Nová pozorování ukázala, že velkorozměrový difuzní nízkohustotní plyn existuje daleko od centra kupy galaxií a je pravděpodobné, že plyn zde existoval i před jednou miliardou roků. Pozorování vybízejí současné teorie ke studiu galaktických kup a jejich vývoje, protože není jasné, jak nízkohustotní atomární plyn může přežívat ionizaci působením intergalaktického ultrafialového pozadí na tak dlouhé časové škále.

Objev byl nedávno publikován v časopise Nature.

Zdroj: https://scitechdaily.com/20-times-larger-than-the-milky-way-large-atomic-gas-structure-discovered/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies