Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nový snímek z Webbova teleskopu odhaluje úžasný Saturn a jeho prstence

Nový snímek z Webbova teleskopu odhaluje úžasný Saturn a jeho prstence

02.07.2023

Připravte se na to, že budete ohromeni nejnovějším snímkem z vesmírného dalekohledu James Webb Space Telescope (JWST). Na tomto neuvěřitelném infračerveném snímku, který také odhaluje nečekané rysy v atmosféře Saturnu, se zdá, že ikonické prstence Saturnu strašidelně září. Tento snímek slouží jako kontext pro pozorovací program, který otestuje schopnost dalekohledu detekovat slabé měsíce kolem planety a její jasné prstence. Jakékoliv nově objevené měsíce by mohly vědcům pomoci dát dohromady úplnější obrázek současného systému Saturnu, a také jeho minulosti.

Metan absorbuje téměř veškeré sluneční světlo dopadající na atmosféru při specifické infračervené vlnové délce tohoto snímku (3,23 mikronu). V důsledku toho nejsou viditelné známé pruhované vzory Saturnu, protože horní vrstva atmosféry bohatá na metan nám brání ve výhledu na mraky.

Místo toho se Saturnův disk jeví jako tmavý a vidíme rysy spojené s výškovými stratosférickými aerosoly, včetně velkých, tmavých a difúzních struktur na severní polokouli Saturnu, které nejsou v souladu s liniemi zeměpisné šířky planety. Je zajímavé, že výzkumníci již dříve zaznamenali podobnou vlnu v dřívějších pozorováních Jupiteru kamerou NIRCam.

Na rozdíl od atmosféry postrádají Saturnovy prstence metan, takže při této infračervené vlnové délce nejsou o nic tmavší než obvykle, a tak snadno zastíní potemnělou planetu. Tento nový snímek Saturnu také odhaluje složité detaily uvnitř systému prstenců a ukazuje několik měsíců planety jako je Dione, Enceladus a Tethys.

Jsme velmi potěšeni, že JWST vytvořil tento nádherný snímek, což je potvrzením, že naše hlubší vědecká data také dopadla dobře,“ řekl Matthew Tiscareno, vedoucí vědecký pracovník institutu SETI, který vedl proces návrhu tohoto pozorování. „Těšíme se, až budeme nahlížet do delších expozic, abychom viděli, jaké objevy nás ještě mohou čekat.“

Během několika posledních desetiletí pozorovaly atmosféru a prstence Saturnu mise jako Pioneer 11, Voyagery 1 a 2, sonda Cassini a Hubbleův vesmírný dalekohled. Snímek zachycený JWST je jen ochutnávkou toho, co tato observatoř odhalí o Saturnu v příštích letech. Tento snímek je součástí sady exponovaných snímků, kde vědci doufají, že identifikují nové prstencové struktury a možná i nové měsíce Saturnu.

Snímek Saturnu a některých jeho měsíců 
pořízený kamerou NIRCam na palubě JWST

Přesuneme-li se od vnitřních k vnějším rysům Saturnových prstenců, můžeme pozorovat tmavý prstenec C, jasný prstenec B, úzké a tmavé Cassiniho dělení a středně světlý prstenec A s tmavou mezerou Encke poblíž vnějšího okraje. Navíc na vnějším okraji prstence A můžeme vidět úzký útvar známý jako prstenec F. Prstence vrhají stín na planetu a naopak a vytvářejí zajímavé vizuální efekty.

Hloubkové expozice, které nejsou na tomto snímku zobrazeny, umožní vědcům prozkoumat slabší prstence Saturnu, včetně tenkého prstence G a difúzního prstence E, které zde nejsou vidět. Saturnovy prstence se skládají z řady skalnatých a ledových úlomků o velikosti od menších než zrnko písku až po velké jako hory na Zemi. Nedávno výzkumníci použili JWST k průzkumu Enceladu a objevili značný oblak vycházející z jižního pólu měsíce. Tento oblak obsahuje částice a velké množství vodní páry, které přispívají k formování Saturnova prstence E.

Při porovnání severního a jižního pólu Saturnu můžeme na tomto snímku pozorovat typické sezónní změny. Na severní polokouli Saturnu je v současnosti léto, zatímco jižní polokoule se vynořuje ze zimní tmy. Severní pól se však zdá neobvykle tmavý, potenciálně kvůli neznámému sezónnímu procesu ovlivňujícímu polární aerosoly. Slabé zjasnění na okraji Saturnova disku lze připsat výškové fluorescenci metanu nebo emisí z ionosféry. Spektroskopie z JWST by mohla pomoci potvrdit tyto možnosti.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-06-image-james-webb-space-telescope.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies